Wydarzenia specjalne

Ogrody żywności

12 września 2022  |  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Dynamiczny rozwój nauki i wzrost świadomości wpłynął na zmiany w trendach związanych ze zdrowym odżywianiem. W obszarze technologii żywności dokonują się innowacje, które szczególnie uwzględniają bezpieczeństwo dla konsumenta oraz ekologiczną dbałości o środowisko naturalne i dobrostan zwierząt.

Czym zaskakują nas nowe technologie żywności? Konsumpcja owadów – w jaki sposób ten trend wpływa na zdrowie człowieka i środowisko naturalne? Czy należy obawiać się żywności genetycznie modyfikowanej? Żywność bezpieczna – czyli właściwie jaka? Czy żywność funkcjonalna może stanowić skuteczne narzędzie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych? Czym jest odpowiedzialne odżywianie?

Zapraszamy Państwa do Ogrodów Żywności, w których wybitni naukowcy i eksperci związani z projektowaniem nowej żywności i gwarantowaniem jej bezpieczeństwa oraz żywieniowcy opowiedzą o nowoczesnych trendach w technologii żywności i żywieniu człowieka.

W godz. 10.00-18.00 zapraszamy do bezpłatnej konsultacji w Poradni Dietetycznej prowadzonej przez pracowników i doktorantów Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii. Pracownia Dietetyczna zajmuje się profesjonalną opieką nad pacjentami w zakresie m.in. odchudzania i zaburzeń odżywiania, chorób dietozależnych oraz w żywieniu dorosłych i dzieci.

 

Ogrody żywności

  • 10.00 – 10.05 Rozpoczęcie, przedstawienie zaproszonych gości
  • 10.05 – 10.35 Owady jadalne - jako nowy trend w technologii żywności i żywieniu, dr hab. Monika Karaś i dr inż. Ewelina Zielińska, pracownicy Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, UP w Lublinie
  • 10.35 – 10.55 Wykorzystanie mikroorganizmów modyfikowanych genetycznie w przemyśle, dr Piotr Jarocki, biotechnolog z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, UP w Lublinie
  • 10.55 – 11.25 Projektowanie żywności – spojrzenie praktyka, dr inż. Agnieszka Dylewska, technolog żywności
  • 11.25 – 11.45 przerwa
  • 11.45 – 12.15 Odżywaj się odpowiedzialnie - czyli o roli diety w codziennym życiu, mgr Kinga Głaszewska, dietetyk, propagatorka zdrowego odżywiania i organizatorka warsztatów kulinarnych
  • 12.15 – 13.00 Spożywajmy bezpieczną żywność - czyli jaką?, prof. dr hab. Krzysztof Kwiatek, Państwowy Instytut Weterynaryjny, Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
  • 13.00 –14.00 dyskusja, odpowiedzi na pytania, zamknięcie spotkaniaModeratorzy panelu: dr Justyna Libera Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii oraz dr hab. Wojciech Łopuszyński, prof. uczelni Wydział Medycyny Weterynaryjnej, UP w Lublinie

 

WARSZTATY KULINARNE

  • Pracownia Gastronomiczna Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, ul. Skromna 8, Lublin
  • 10.00 – 14.00 Warsztaty kulinarne w Pracowni Gastronomicznej. Warsztaty poprowadzi Piotr Skwarek (szef kuchni w restauracji "Włoska sztuka" w Lublinie

 

PORADY I KONSULTACJE

  • 10.00 - 18.00 Poradnia Dietetyczna, prof. Paweł Glibowski, dr Justyna Libera, budynek Centrum Kultury Fizycznej i Sportu UP, ul. Głęboka 31 (wejście od ul. Rektora Henryka Raabego), pok. 205 A

 

 

Ogrody podróży

13 września 2022  |  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Zafascynowani podróżnicy, blogerzy, vlogerzy, youtuberzy, przewodnicy w Ogrodach Podróży zaprezentują swoje wrażenia i doświadczenia wyniesione z podróży w różne miejsca świata. Przybliżą walory kulinarne krajów egzotycznych, ale także znaczenie lokalnych produktów.

Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie skąd bierze się w człowieku ciekawość poznania innych kultur, chęć nawiązywania relacji z ludźmi z innej części świata, fascynacja kuchnią oraz pasja do ciągłego podróżowania. Porozmawiamy o znaczeniu regionalizmu, o własnej kulturze i o tożsamości, ale także o sposobach na tanie podróżowanie, zamianę hobby w biznes i pomysł na życie.

Zapytamy naszych ekspertów – pracowników hotelarstwa – o wyzwania jakie niesie współczesna turystyka. Dowiemy się jak funkcjonuje ta branża dziś, czy może być pasją, sposobem na życie i biznesem jednocześnie?

Po opowieściach o dalekich podróżach snutych przez gości i materiałach filmowych ruszymy na własne podwórko, aby pograć z uczestnikami i sprawdzić ich wiedzę na temat Lublina.

 

Ogrody podróży

  • 09.00 - 09.15 Otwarcie Ogrodów Podróży

WYKŁAD

  • 09.15 - 09.45 Odczep się archeologio – czyli archeolog w podróży, prof. dr hab. Andrzej Kokowski, Instytut Archeologii UMCS

PANEL DYSKUSYJNY

Moderator: dr hab. Anna Mazurek-Kusiak, prof. uczelni, dr Jerzy Koproń, pracownicy UP w Lublinie

10.00 - 10.45 Ciekawość, orientalność, czy hobby - dlaczego podróżuję?

  • East est — Festiwal Wschodnich Podróży, dr Dominik Maiński, KUL twórca i pomysłodawca festiwalu
  • Jakie gatunki roślin i w jaki sposób możemy przywieźć z zagranicy?, dr hab. Teresa Wyłupek, Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie

11.00 - 11.45 Produkty lokalne – czy pomogą odnieść mi sukces?

  • Folklorystyczna podróż dookoła świata, FolkAround, bloger
  • Panna Apteczkowa z Kodnia jako pomysł na promocję turystyki kulinarnej oraz produktów tradycyjnych i lokalnych, Paulina Pietrusik, absolwentka Turystyki i Rekreacji na UP w Lublinie

12.00 - 12.45 Kariera w hotelarstwie a wyzwania współczesnego świata

  • Andrzej Kozak, Dyrektor Hotelu Campanile, absolwent Turystyki i Rekreacji na UP w Lublinie
  • Patrycja Nizioł, Menager Hotelu Luxor i Atelia, absolwent Turystyki i Rekreacji na UP w Lublinie
  • Grzegorz Staniec, Menager Hotelu Atelia, absolwent Turystyki i Rekreacji na UP w Lublinie
  • Sebastian Augustyniak, Manager Pensjonatu Lawendowy Dworek, absolwent Turystyki i Rekreacji na UP w Lublinie

WYKŁAD

13.00-13.45 Mesopotamian Travel Gardens - dr Irving Leonard Finkel 

WARSZTATY

14.00 – 18.00 Odkrywamy tajemnice tego co nie widać: wnętrza ciała i okrytego tajemniczością Lublina, sala nr 2, Agro II, ul. Akademicka 15.

14.00 - 14.30 Wydawanie kart do gier terenowych: każdy z uczestników pobiera kartę gry i samodzielnie rozwiązuje zadania wskazane na karcie pracy.

  • Gra terenowa, Odkryj Lublin gra przygotowana przez studentów Turystyki i Rekreacji, dr hab. Anna Mazurek-Kusiak, prof. uczelni Wydział Agrobioinżynierii UP w Lublinie (teren gry: od Zamku Lubelskiego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie)
  • Quest, Sportowy Lublin gra przygotowana przez studentów Turystyki i Rekreacji, dr hab. Anna Mazurek-Kusiak, prof. uczelni Wydział Agrobioinżynierii UP w Lublinie (teren gry: Aleje Zygmuntowskiego do Uniwersytety Przyrodniczego w Lublinie)
  • Gra Terenowa, Poznaj Uniwersytet Przyrodniczy, dr Agata Kobyłka, Wydział Agrobioinżynierii UP w Lublinie (teren gry Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

 

  • 14.30 – 16.00 Poznaj tajemnice składu swojego ciała wagą TANITA, dr hab. Anna Mazurek-Kusiak prof. uczelni oraz dr Agata Kobyłka pracownicy Wydziału Agrobioinżynierii UP w Lublinie (badanie poziomu tłuszczu i wody w organizmie człowieka oraz wieku biologicznego) - badania prowadzone są pojedynczo, po uzupełnieniu ankiety wprowadzającej do badania.
  • 16.00 – 16.45 Zbieranie kart do gry i podliczanie wyników dr hab. Anna Mazurek-Kusiak, prof. uczelni oraz dr Agata Kobyłka, pracownicy Wydziału Agrobioinżynierii UP w Lublinie
  • 15.30 – 16.45 Konkurs wiedzy o regionach turystycznych, dr Jerzy Koproń, Wydział Agrobioinżynierii UP w Lublinie (dla grupy 15 osób)
  • 16.45 – 17.00 Rozdawanie nagród dla najlepszych uczestników gry, dr hab. Anna Mazurek-Kusiak, prof. uczelni oraz dr Agata Kobyłka, pracownicy Wydziału Agrobioinżynierii UP w Lublinie
  • 17.00 – 18.00 Festiwal Legend Lublina prezentacje animacji legend o Lublinie przygotowanych przez studentów Turystyki i Rekreacji oraz dr hab. Anna Mazurek-Kusiak prof. uczelni (dla grupy do 30 osób)
  • Festiwal kończy się quizem na temat znajomości lubelskich legend (quiz jest możliwy do wykonania przez telefon z dostępem do Internetu).

 

PORADY I KONSULTACJE

  • 10.00 - 16.00, Patio obok Centrum Kongresowego ul. Akademicka 15 w Lublinie
  • Zadbaj o swój trawnik – porady i konsultacje dotyczące zakładania i pielęgnacji trawnika, dr hab. Halina Lipińska, prof. uczelni oraz dr Adam Gawryluk, pracownicy Wydziału Agrobioinżynierii UP w Lublinie

Ogrody ekologii

14 września 2022  |  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Jak powiedział znany amerykański pisarz i myśliciel, Joseph Campbell jeżeli będziemy pojmować siebie samych jako pochodzących z Ziemi, nie zaś wrzuconych tutaj skądinąd, to zrozumiemy, że jesteśmy Ziemią, jesteśmy świadomością Ziemi. Nasze oczy to oczy Ziemi. Nasz głos to głos Ziemi.

Podążając więc za głosem Ziemi proponujemy Państwu uczestnictwo w Ogrodach Ekologii, czyli warsztatach i pokazach dotyczących recyklingu i produkcji opakowań ekologicznych. Recykling to ekologiczna przyszłość bez śmieci, natomiast opakowania ekologiczne umożliwiają ograniczenie eksploatowania zasobów naturalnych.

Miłośnicy ekologicznego podejścia do życia dowiedzą się – czym jest Zero Waste; kolejną modą, czy działaniem na rzecz środowiska, odwrotem od bezmyślnego konsumpcjonizmu, przemyślanym wyborem?

W Ogrodach Ekologii poruszymy tematy odpadów, elektrycznych samochodów, ekoenergetyki, hydrofitowych oczyszczalni ścieków. Wnikliwiej przyjrzymy się problematyce opakowań dla żywności, które powstają z produktów ubocznych, produkcji biopolimerów oraz produkcji opakowań biodegradowalnych.

Pamiętajmy „ekologia i ochrona środowiska to (…) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty. To także Twoje i moje codzienne gesty, to Twoja i moja kuchnia, łazienka, garaż, ogród.
To wybór przez Ciebie i przeze mnie środków komunikacji, sposobu spędzania wolnego czasu i taka ochrona środowiska zaczyna się najbliżej: w tym pokoju, mieszkaniu, domu”. (Eryk Mistewicz)

W godz. 10.00-18.00 zapraszamy do bezpłatnej konsultacji w Pracowni Biokosmetologii, prowadzonej przez pracowników Wydziału Biologii Środowiskowej. Pracownia funkcjonuje w ramach kształcenia na unikatowym kierunku studiów – Biokosmetologia (produkcja kosmetyków w oparciu o naturalne składniki roślinne i mineralne).

 

RECYKLING

09.00 - 09.45 Otwarcie Ogrodów Ekologii

09.00 - 09.45 Ogrody permakultury w praktyce, dr hab. Zbigniew Jarosz oraz dr inż. Karolina Pitura, UP w Lublinie

09.45 – 10.45 Ekologiczny biznes zero waste czyli życie bez śmieci, prof. dr hab. Agnieszka Wójtowicz, Wydział Inżynierii produkcji, UP w Lublinie, Ewa Prusak, Adam Przystupa, Grupa Kom-Eko S.A, Adam Lesiuk, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, UMCS w Lublinie

10.30 – 11.45 równocześnie:

  • Upcycling - eko warsztaty Ewa Prusak, firma Cztery Bajery. Wystawa hol Agro II
  • Wystawa projektów realizowanych w ramach Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości organizowanej przez Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji
    w Lublinie
    :

Technikum im. J. Zamoyskiego w Zwierzyńcu:

  • Makieta kanalizacji i oczyszczalni ścieków
  • Ochrona przyrody szansa na rozwój na przykładzie Zwierzyńca
  • Buty do rehabilitacji
  • Zielony przystanek

XXI Liceum Ogólnokształcące w Lubinie:

  • Solarger
  • Rower wodny z transportem śrubowym
  • Adsumus

Zespół Szkół w Poniatowej:

  • Rdzeń Uwierzytelnienia Dwuetapowego Użytkownika
  • Ploter laserowy grawerująco-tnący CNC
  • Model Szkoły 1:1 w aplikacji internetowej Minecraft

Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie:

  • Nowi-car, samochodzik sterowany radiowo
  • Inteligentny dom
  • Rower elektryczny
  • Makieta edukacyjna bramy

 

EKOENERGETYKA

Poruszane tematy związane z produkcją biogazu, biokonwersją odpadów, elektromobilnością

 

WYKŁAD

12.00 - 13.00 Predicting extreme space weather: an extreme challenge!, prof. Stefaan Poedts, Instytut Fizyki UMCS, Katedra Matematyki Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia)

13.00 - 14.00 równocześnie:

  • Czy Polskie rolnictwo może zastąpić planowane elektrownie atomowe?, prof. dr hab. Jacek Dach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Jak robaczki mogą nam pomóc wyprodukować prąd. prof. Wojciech Czekała Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Hydrofitowe oczyszczalnie ścieków jako naturalna technologia ochrony zasobów wodnych, prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski i dr hab. inż. Michał Marzec, Wydział Inżynierii Produkcji, UP w Lublinie

14.00 - 14.45 Debata Samochody elektryczne czy spalinowe? – prof. dr hab. A. Kuranc i T. Słowik

 

BIOPOLIMERY

14.45 - 15.30 równocześnie:

  • Produkcja biopolimerów ze skrobi ziemniaczanej, prof. dr hab. Agnieszka Wójtowicz oraz prof. dr hab. Tomasz Oniszczuk, pracownicy Wydziału Inżynierii Produkcji, UP w Lublinie
  • Czy pianki biopolimerowe mogą zastąpić styropian?, dr Maciej Combrzyński, Wydział Inżynierii Produkcji, UP w Lublinie

15.30 - 15.45 Podsumowanie OGRODÓW EKOLOGII

PORADY I KONSULTACJE

  • 10.00 - 18.00 Pracownia Biokosmetologii, Centrum Kultury Fizycznej i Sportu UP w Lublinie przy ul. Głębokiej 31.

Ogrody przyrody

15 września 2022  |  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Tajemnice związane ze światem zwierząt, zagadnienia dotyczące ochrony przyrody, utrzymania stabilności procesów ekologicznych i zachowania różnorodności biologicznej w świecie to główne tematy Ogrodów Przyrody.

Proponujemy Państwu podróże naukowe krętymi korytarzami mrowiska, aby tam zdradzić jak zawiłe, a jednocześnie uporządkowane życie, prowadzą te drobne stworzonka. Postawimy tezę, że pszczoła jest najważniejszym owadem na świecie, że istnienie tego gatunku decyduje o istnieniu człowieka.

Policzymy ile gatunków ptaków występuje w Polsce, i które gatunki można spotkać w mieście, a które na łące, polu, czy w lesie. Czy można je rozróżnić po dźwiękach, które z siebie wydają?

Nasi goście z Roztoczańskiego Parku Narodowego i Ogrodu Zoologicznego w Warszawie opowiedzą o koniku polskim, który jest wykorzystywany w czynnej ochronie środowiska, a także o sekretnym świecie dzikich zwierząt mieszkających w zoo.

W godz. 10.00-18.00 zapraszamy do bezpłatnych porad behawiorystycznych i konsultacji w Klinikach Weterynaryjnych a także porad w Klinice Roślin. Porad i konsultacji udzielać będą lekarze weterynarii, pracownicy, doktoranci oraz studenci.

Klinika Roślin propaguje ciekawostki popularnonaukowe z zakresu zdrowia roślin. Prowadzona jest przez pracowników i studentów Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Dostępna w mediach społecznościowych Facebooku, oraz na profilu kierunku Ochrona Roślin i Kontrola Fitosanitarna na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

Kliniki Weterynaryjne posiadają doskonale wyposażone gabinety przyjęć, specjalistyczny blok operacyjny, szpital, pracownię USG i RTG z nowoczesnym sprzętem, który pozwala na szybką i precyzyjną diagnostykę. W Klinikach prowadzone są dyżury nocne i oddział ratunkowy.

 

Ogrody przyrody

15 września 2022  |  Aula 101 Collegium Agronomaicum, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

WYKŁAD

  • 9.00-10.00 Rola ogrodów zoologicznych w ratowaniu ginącej fauny wystąpienie gościa specjalnego: Andrzeja Kruszewicza, dyrektora Zoo w Warszawie

PANELE DYSKUSYJNE

Moderator: dr hab. Aneta Strachecka, prof. uczelni, Wydział Biologii Środowiskowej, UP w Lublinie

  • 10.15-11.15 Czy owady są aż tak istotnym elementem środowiska przyrodniczego? Prof. Marzena Masierowska oraz dr Łukasz Wójcik, UP w Lublinie, panel zmierzający do wyjaśnienia zawiłych ścieżek mrówek oraz uporządkowanego życia pszczół.

 

Moderator: dr Wioletta Sawicka-Zugaj, Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, UP w Lublinie

  • 11.30-12.30 Przyroda dla zwierząt czy zwierzęta dla przyrody? Dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof.uczelni, ornitolog z Wydziału Biologii Środowiskowej, UP w Lublinie, mgr Janusz Słomiany, opiekun konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym, dr Krzysztof Patkowski, specjalista z zakresu hodowli owiec i kóz z Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, UP w Lublinie

WARSZTATY

  • 12.30 – 14.00 Zwierzęta w wierszu i piosence, zabawy z najmłodszymi uczestnikami, dr Wioletta Sawicka-Zugaj - Aula 101 Collegium Agronomicum, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

10.00-14.00 Hol przy auli 101 Collegium Agronomicum, ul. Akademicka 15 równocześnie:

  • Ogrody Farmacji wystawa prac studentek III i IV roku Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wykonanych różnymi technikami m.in. malarstwo pastelami techniką quillingu. Studentki w swoich pracach przedstawiają w artystycznej formie rośliny lecznicze, związki chemiczne zawarte w wybranych okazach oraz rysunki anatomiczne ilustrujące budowę ludzkiego ciała. Są to małe dzieła sztuki, które powstały z miłości do przyrody i zafascynowania farmacją oraz medycyną.
  • Projektowanie hoteli dla owadów zapylających, dr hab. Aneta Strachecka, prof. uczelni, mgr Patrycja Skowronek

 

UROCZYSTOŚĆ

  • 11.00- 12.30 Uroczystość wręczenia Tytułu Profesora Honorowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Prof. Sergio Orlandi ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor, Francja), Dziekan Wydziału Nauk Technicznych i Środowiskowych Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
  • Zapalić słońce na ziemi, przyszłość energetyki termojądrowej, wykład prof. Sergio Orlandi

PORADY I KONSULTACJE

  • 10.00-18.00 Punkt porad weterynaryjnych i behawiorystycznych, Klinika Weterynaryjna UP w Lublinie, ul. Głęboka 30
  • 10.00-18.00 Klinika Roślin, patio przy Centrum Kongresowym UP w Lublinie

 

KONCERT ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH

 

15 września 2022  |  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, godz. 18.00

 

Na koncert obowiązują bezpłatne zaproszenia
Zaproszenia będę rozdawane w niedzielę na Lubelskim Pikniku Naukowym w Punkcie Informacyjnym
oraz w czasie Wydarzenia specjalnego pt. Ogrody nauki w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek

 

  • Zespół Pieśni i Tańca Jawor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
  • Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej
  • Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie im. St. Leszczyńskiego
  • Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej

 

  • prowadzący: mgr Tomasz Chmurski, Centrum Kultury i Folkloru Wsi

 

21.00 Potańcówka Folkowa

  • Klub Serce, ul. Krakowskie Przedmieście 40
  • Na Potańcówce zagra Zespół Muzyczny "Mazurek Band"
  • Wstęp na imprezę jest bezpłatny