Lubelski Festiwal Nauki w finale konkursu Popularyzator Nauki 2021

Już wiemy, kto znalazł się w finale konkursu Popularyzator Nauki 2021. Zwycięzców 17. edycji konkursu poznamy pod koniec listopada 2021 roku.

Do 17. edycji konkursu Popularyzator Nauki do redakcji napłynęło blisko 80 regulaminowych zgłoszeń. Kapituła konkursowa pierwszego stopnia wyłoniła 23 finalistów, którzy są w tym roku nominowani do nagrody.

“Zgłoszeń było nieco mniej niż w poprzednich latach – ale wydaje się, że działania popularyzatorskie odbywają się i mają się nieźle mimo pandemii i lockdownu. Widać też, że jest wiele pomysłów na popularyzację nauki; wiele działań opisanych w zgłoszeniach jest inspirujących, a od wielu kandydatów można się czegoś nowego nauczyć. Wraz z pozostałymi członkami Jury chcemy wszystkim pogratulować i podziękować” – komentuje redaktor Anna Ślązak, kierująca serwisem PAP – Nauka w Polsce, który jest organizatorem konkursu.

Tego, kto otrzyma nagrody, dowiemy się w listopadzie br. Nagrodzeni zostaną wówczas laureaci w finałowych kategoriach: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja, Media, a także laureat/laureatka nagrody głównej – osoba, która otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2021.

Jak co roku przy okazji konkursu redakcja serwisu Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tej kategorii zgłoszenia nie są przyjmowane; laureata wskaże redakcja.

“Największe zainteresowanie było w tym roku kategorią Naukowiec. Od kilku lat widać zresztą, że podejście naukowców do popularyzacji nauki zmienia się i coraz większa grupa osób się w to angażuje. Bardzo nas to cieszy – zauważa Anna Ślązak. – Poszczególni jurorzy, komentując zgłoszenia podkreślali, że ocena nie była łatwa. Choć w niektórych kategoriach szanse były wyrównane, to i tak chciałoby się przyznać o wiele więcej nagród. Podsumowując można jednak powiedzieć, że w I turze ocen jury Konkursu Popularyzator Nauki oddało swoje głosy dość spójnie” – ocenia.

NOMINOWANI DO NAGRODY

w kategorii Animator:

 • Paweł Gora
 • Leszek Tomasz Pawlicki
 • Zuzanna Podgórska
 • Marek Sitko
 • Adam Zbyryt

 

w kategorii Instytucja:

 • Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport
 • Centrum Nauki Experyment w Gdyni
 • Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej
 • Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego
 • Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk

 

w kategorii Media:

 • Wojciech Brzeziński
 • dr Łukasz Lamża
 • Nauka. To lubię
 • Świat Wiedzy
 • Wszechświat – Pismo Przyrodnicze

 

w kategorii Naukowiec:

 • dr Monika A. Koperska
 • dr Anna Łosiak
 • dr hab. Piotr Rzymski

 

w kategorii Zespół:

 • 3LAB – pracownia innowacji, 3 LO w Gdyni
 • Dział Edukacji Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu
 • Komitet Organizacyjny Ligi Matematycznej im. Zdzisława Matuskiego
 • Lubelski Festiwal Nauki
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w konsorcjum z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wyższą Szkołą Gospodarki oraz Bydgoską Szkołą Wyższą

Finalistów wskazało w głosowaniu Jury złożone z niektórych laureatów i wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki. Są to (w kolejności alfabetycznej): Dariusz Aksamit ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, prof. Wojciech Dindorf – emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od ponad 65 lat; dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje m.in. zagadnienia geometrii fraktalnej, Iwona Kieda – reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, dr Magdalena Osial z UW – autorka projektu “Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku” oraz “Fluffy Science”; dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu “Zapytaj fizyka”; Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki; prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – pomysłodawca i główny organizator ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”.

Prof. Andrzej Katunin zwraca uwagę, że w tym roku widać duże różnice w liczebności wniosków w poszczególnych kategoriach, ale też i nową jakość popularyzacji, która “nie może nie cieszyć”.

“Mam na uwadze instytucje popularyzujące naukę w sposób profesjonalny, wręcz strategiczny. Ciekawe, że ocenianych popularyzatorów możemy zobaczyć nie tylko na eventach popularnonaukowych czy na ich vlogach, coraz częściej widzimy ich w telewizji, słyszymy w radiu. Poza popularyzacją dla rozrywki, nasi popularyzatorzy wypowiadają się w mediach i są postrzegani jako uznani eksperci w swoich dziedzinach” – komentuje prof. Katunin.

O tym, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, zdecyduje Kapituła konkursowa drugiego stopnia. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek – przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciel redakcji serwisu PAP – Nauka w Polsce.

Organizowany od 2005 r. konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet “Crazy Nauka”, twórcy portalu “Nauka o klimacie”, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

 

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.