Zarejestruj

Projekty »

100 lat gwiaździstego znaku - Godło Kościuszkowskie 1919-2019

:: Projekt K002 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadgimnazjalna, studenci, rodzice
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
n. humanistyczne, n. wojskowe
Przedmioty
historia, historia i społeczeństwo, historia muzyki, historia sztuki, wiedza o kulturze, wiedza o społeczeństwie
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Nauk Humanistycznych
Autorzy
dr hab. Mieczysław Ryba (kierownik),
mgr Marcin Arbuz
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)

Miejsce realizacji: Collegium Norwidianum (CN 107)
Adres: Lublin, Aleje Racławickie 14

Inne projekty w tym miejscu

Godło kościuszkowskie obok biało-czerwonej szachownicy jest, prawdopodobnie, najstarszym i najbardziej znanym polskim symbolem lotniczym.

Pierwotnie malowane na samolotach 7. Eskadry Myśliwskiej, z czasem wpisało się na stałe w historię polskich skrzydeł. W powszechnej świadomości społecznej najsilniej kojarzone jest z najsłynniejszą polską jednostką lotniczą wszech czasów mianowicie z 303. Dywizjonem Myśliwskim „Warszawskim” im. Tadeusza Kościuszki. Historia kościuszkowskiego godła nie zaczyna się jednak w roku 1940 wraz z powstaniem słynnego dywizjonu na ziemi brytyjskiej, ale 21 lat wcześniej w Lwowskim hotelu George.

 

Celem wykładu jest zabranie uczestników w przeszłość i przeżycie wraz z nimi wydarzeń, które mają swoją kontynuację obecnie. Począwszy od trudnych miesięcy tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, poprzez dwudziestolecie międzywojenne, II wojnę światową i czasy powojenne aż do dnia dzisiejszego. Godło kościuszkowskie przez te wszystkie lata towarzyszyło lotnikom i Polakom w ich marzeniach o niepodległości. Jednoczyło w walkach o utrzymanie granic, ubarwiało międzywojenny pejzaż, dawało otuchę podczas mrocznych dni okupacji i pozwalało pamiętać o wyczynach polskich pilotów w powojennych latach, kiedy wynoszono na sztandary inne postacie. Dzisiaj godło kościuszkowskie jest symbolem pięknych tradycji, których początków należy szukać 100 lat temu, a może i wcześniej?

 

Projekt będzie miał formę wykładu multimedialnego, który pozwoli uczestnikom doświadczyć i zrozumieć historie wcale nie tak odległe jak mogłoby się wydawać.

Wykład będzie świetną okazją do powtórki z historii i prześledzenia dziejów polskiego lotnictwa na tle wydarzeń, jakie były i ciągle są istotne w dziejach Polski. To wszystko w miłej dla oka i ucha przyswajalnej formie.

  • Foto