Zarejestruj

Projekty »

80 lat od powstania Kriegsgefangenenlager Lublin (KGL). Oprowadzenie tematyczne i prezentacja o początkach historii obozu na Majdanku

:: Projekt MM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna, wycieczka
Przedmioty
historia
Organizator
Państwowe Muzeum na Majdanku
Autor
mgr Marek Duda
Terminy
Czas trwania projektu: 3 godz. (135 min.)
Edycja zakończona
Piątek 2021-09-24 10:00 - 13:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Centrum Obsługi Zwiedzających (Sala audytoryjna Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku)
Adres: Lublin, Droga Męczenników Majdanka 67

Inne projekty w tym miejscu

20 lipca 1941 roku do Lublina przyjechał Reichsführer SS Heinrich Himmler. Odwiedził obóz pracy przy ulicy Lipowej, spotkał się z szefem SS i Policji w Dystrykcie lubelskim Odilo Globocnikiem i pozostawił mu rozkaz stworzenia: „obozu koncentracyjnego dla 25-50 tys. więźniów, którzy byliby wykorzystywani w warsztatach oraz na budowach SS i policji”.

Zarządzenie to zainicjowało proces tworzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, który początkowo nosił nazwę Kriegsgefangenenlager Lublin (KGL) — obóz dla jeńców wojennych.

Zmienne decyzje dotyczące wielkości, charakteru, a nawet lokalizacji obozu, spory między niemieckimi ośrodkami władzy o jego rozmiary, początek prac budowlanych
i w końcu przybycie pierwszych grup więźniarskich – to wszystko wypełniało początkowy okres funkcjonowania KGL Lublin.

W tym roku mija 80 lat od tych wydarzeń. Z tego względu zapraszamy na prezentację multimedialną, podczas której odpowiemy na pytania:

  • w jakim celu Niemcy stworzyli KGL/KL Lublin?
  • jak wielki miał być ten obóz?
  • gdzie pierwotnie miał zostać zlokalizowany?
  • jak wyglądał obóz na Majdanku na samym początku swojego istnienia?
  • kim byli pierwsi więźniowie?

Na prezentacji zaprezentowane zostaną również archiwalne dokumenty dotyczące tworzenia KGL oraz relacje więźniów – którzy byli w obozie od jego początku.

Drugą częścią wydarzenia będzie zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem, który opisując realia życia w obozie, skupi się na pierwszych miesiącach jego istnienia.

  • Foto