Zarejestruj

Projekty »

Aleja Złudzeń

:: Projekt PTF (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadgimnazjalna, studenci, rodzice
Dla niepełnosprawnych
niedosłyszących, niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
wystawa
Nauki i sztuki
n. fizyczne
Przedmioty
fizyka i astronomia
Organizator
Polskie Towarzystwo Fizyczne. Oddział Lublin
Autorzy
dr hab., prof. nadzw. Jerzy Żuk (kierownik),
dr Dariusz Chocyk, dr hab., prof. nadzw. Bożena Zgardzinska, dr hab. Zbigniew Surowiec, mgr Janusz Filiks, dr Marek Gorgol, mgr Konrad Wysogląd
Początek
Niedziela 2019-09-15 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Parzysta strona ul. Radziszewskiego (Projekt dotyczy ekspozycji ulicznej.)

Inne projekty w tym miejscu

Człowiek postrzega i bada świat wykorzystując swoje zmysły, spośród których dominującym jest oczywiście wzrok. Świat widziany przez nas jest o wiele mniej doskonały niż nam się wydaje. Mózg ludzki konstruuje obraz na podstawie wybranych informacji spośród wszystkich docierających do naszych oczu. Mózg uczy się przetwarzania wrażeń wzrokowych, zapełniania braków i uzupełniania informacji. Choć w życiu codziennym nie zdajemy sobie z tego sprawy, obrazy widziane przez nas są złożeniem prawdziwych sygnałów wzrokowych i naszej wyobraźni. W konsekwencji obraz przedstawiony na płaskim płótnie może sprawiać wrażenie trójwymiarowego, a obraz statyczny wywoła wrażenie ruchu, czarne wyszczupli lub nada wrażenie głębi. I nawet świadomi ulegania iluzji nie jesteśmy na nią odporni.

Zapraszamy do Alei Złudzeń, w ramach której przygotowane zostaną ekspozycje klasycznych oraz tych mniej znanych iluzji optycznych. Ekspozycja będzie ustawiona na trasie od Placu Teatralnego przed Centrum Spotkania Kultur wzdłuż ul. I. Radziszewskiego do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W Instytucie Fizyki zainteresowanych zapraszamy do zwiedzenia Muzeum Fizyki zlokalizowanego na I piętrze budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Aleja złudzeń będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających.

Koordynatorem działania jest Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego; współorganizatorami są Instytut Fizyki UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe.