Zarejestruj

Projekty »

Anoreksja psychiczna zagrożeniem współczesnej młodzieży. Objawy, przebieg oraz propozycje terapeutyczne

:: Projekt K (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice
Dla niepełnosprawnych
niedowidzących, niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
edukacja medialna, etyka, filozofia, ochrona zdrowia, wiedza o społeczeństwie, wych. do życia w rodzinie
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Nauk Społecznych
Autorzy
dr Elżbieta Januszewska (kierownik),
dr Andrzej Januszewski
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)

Miejsce realizacji: Gmach Główny KUL (GG 207)
Adres: Lublin, Aleje Racławickie 14

Inne projekty w tym miejscu

Koncentracja na wyglądzie oraz kult szczupłego ciała mocno wpływa na młodych ludzi, którzy w okresie dorastania kształtują swoją tożsamość. Młody człowiek coraz częściej dochodzi do wniosku, że tylko będąc atrakcyjnym – w rozumieniu współczesnych standardów – może osiągnąć szacunek, podziw rówieśników oraz poczucie satysfakcji i zadowolenia z siebie. Obecnie zwraca się szczególną uwagę na znaczenie figury i masy ciała jako jedno z kryteriów odnoszenia sukcesu i poczucia wartości człowieka. 

W powstawaniu zaburzeń odżywiania coraz większą rolę odgrywa przekaz medialny i społeczny na temat standardów piękna i atrakcyjności. Nasila się tendencja by oceniać ludzi na podstawie wyglądu – smukła sylwetka jest kojarzona z silną wolą, wytrwałością, elegancją, dbaniem o siebie, sukcesem, zdrowiem i sprawnością. Kult szczupłego ciała, wzmacniany przez środki masowego przekazu jest wszechobecny, a rówieśnicy stają się najważniejszą grupą odniesienia. Gdy młoda osoba zaczyna być szczupła, zyskuje wiele pochwał od osób z najbliższego otoczenia. Nastolatek podejmując decyzję o odchudzaniu odczuwa, że zyskuje pewność siebie, poczucie siły i satysfakcji. Proces chudnięcia staje się głównym źródłem dowartościowania oraz sposobem radzenia sobie z wymaganiami, jakie niesie ze sobą życie a przede wszystkim okres dojrzewania. Wzmacnia się iluzja, że poprzez kontrolę swojego ciała, można kontrolować swoje samopoczucie. Odchudzanie, które rządzi się bardzo jasnymi zasadami, staje się kuszącym i wymiernym sposobem na życie.  

Chcąc umieć rozpoznać pierwsze objawy anoreksji, warto także mieć świadomość istnienia bardzo popularnych wśród chorych kontaktów internetowych pro-ana (professional anorexia). Są to strony internetowe i blogi służące promowaniu anoreksji, która jest przedstawiana jako styl życia, świadomy wybór i sposób na sukces. Jednym z haseł ruchu pro-ana jest zdanie quod me nutrit me destruit czyli „to co mnie żywi, niszczy mnie”. Obsesyjne dążenie do celowej niedowagi jest postrzegane jako dążenie do perfekcji i wyraz siły woli. Młode dziewczęta i chłopcy dzielą się w tych swoistych internetowych grupach wsparcia sposobami na coraz skuteczniejsze ograniczanie jedzenia i motywowanie się do znoszenia głodu.

 

 

  • Foto