Zarejestruj

Projekty »

Cholesterol - zagrożenie czy wybawienie?

:: Projekt UM042 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadgimnazjalna, studenci, rodzice
Dla niepełnosprawnych
z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym
Autorzy
dr Krystyna Kowalczuk (kierownik),
dr Ewa Nowosadzka
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2019-09-18 12:00 - 13:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Collegium Universum (S035)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

W badaniach naukowych i epidemiologicznych poprzednich lat wykazano, że im wyższe stężenie cholesterolu w osoczu, tym większe ryzyko choroby wieńcowej. Populacje, w których poziom cholesterolu jest niski (Japonia, kraje śródziemnomorskie), mają niższą zachorowalność na chorobę wieńcową niż populacje krajów północnej Europy i Stanów Zjednoczonych. Wyniki badań wskazują, że obniżenie poziomu cholesterolu o 1% obniża prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej o 2%. Warto  pamiętać, że hipercholesterolemia nie jest jedynym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Innymi czynnikami są: płeć palenie papierosów, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość powyżej 30% należnej masy ciała, niski poziom cholesterolu HDL. 

Obecnie uważa się, że obniżanie poziomu cholesterolu u pacjentów z dwoma lub większą ilością czynników ryzyka powinno być bardziej intensywne. 

Należy jednak pamiętać, że niezwykle istotny jest nie tylko poziom cholesterolu całkowitego,  lecz stosunek frakcji HDL do frakcjiLDL oraz poziomu trójglicerydów.

Ponadto ostatnie badania wykazały negatywną rolę homocysteiny w etiopatogenezie choroby niedokrwiennej serca. Jej wysoki poziom wpływa na tworzenie blaszki miażdżycowej i ma działanie prozakrzepowe. Wiemy już, że weganie nie suplementujący witaminy B12, są zagrożeni  miażdżycą, ponieważ do prawidłowego metabolizmu homocysteiny niezbęna jest witamina B6, B12, oraz kwas foliowy.

Pamiętajmy, że cholesterol pełni w organiżmie wiele pozytywnych funkcji i jest niezbędny do produkcji hormonów, witaminy D3, błon biologicznych, kwasów żółciowych. Dyskusja na temat cholesterolu, jego metabolizmu i roli trwa.

Warto oznaczyć poziom cholesterolu całkowitego, jako pierwotnego markera miażdżycy.