Zarejestruj

Projekty »

Czy kofeina może być niebezpieczna? Wpływ kofeiny na organizm człowieka, wady i zalety

:: Projekt UM087 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadgimnazjalna, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
ćwiczenia, dyskusja, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym
Autorzy
lek. med. Marcin Lewicki (kierownik),
Klaudia Artykiewicz, Tomasz Tęsny, Krystian Cholewa
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2019-09-16 12:00 - 13:00
Wolne miejsca: 30

Miejsce realizacji: Collegium Universum (10)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

Kofeina jest najczęściej stosowaną substancją psychoaktywną na świecie. Około 80% Polaków spożywa ją w swoich codziennych wzorcach żywieniowych. Występuje ona nie tylko w ziarnach kawy, czy liściach krzewu herbacianego, ale możemy ją również znaleźć w napojach gazowanych typu coca-cola, czekoladach i kakao oraz w lekach przeciwbólowych. Działanie kofeiny jest wielokierunkowe. Poprzez stymulację wydzielania adrenaliny i noradrenaliny wpływa na aktywność naczynioruchową, natomiast jej wpływ na układ nerwowy jest związany ze wzrostem serotoniny i dopaminy.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat przyjmowanych substancji psychoaktywnych, takich jak kofeina, dostępnych w wielu artykułach spożywczych czy lekach.

Podczas realizacji projektu omówimy wpływ kofeiny na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka. Skupimy się na przekazaniu wad i zalet, wynikających ze spożywania różnych dawek kofeiny. Omówimy wyniki najnowszych badań medycznych związanych ze spożywaniem tej substancji oraz pokażemy krok po kroku, jak każdy z jej metabolitów wpływa na organizm człowieka. Na koniec podyskutujemy na temat napojów energetycznych. Ustalimy, ile filiżanek kawy można wypijać dziennie i w jaki sposób najlepiej przyrządzić ten napój.