Zarejestruj

Projekty »

Czy woda może być twarda?

:: Projekt U045 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadgimnazjalna
Forma prezentacji
ćwiczenia, doświadczenie, laboratorium
Nauki i sztuki
n. chemiczne
Przedmioty
chemia
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Chemii
Autorzy
dr Iwona Gęca (kierownik),
dr Mateusz Ochab, mgr Marzena Adamczyk, dr hab. Jolanta Nieszporek
Terminy
Czas trwania projektu: 3 godz. (135 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2019-09-17 09:00 - 12:00
Wolne miejsca: 10

Miejsce realizacji: Wydział Chemii - Duża Chemia (328)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 3

Inne projekty w tym miejscu

Kamień osadzający się na grzałkach urządzeń elektrycznych (czajników, pralek, zmywarek), białe plamy na armaturze i kabinach prysznicowych oraz ciemne, oleiste plamy o gorzkawym smaku na powierzchni herbaty są efektem stosowania tzw. twardej wody, tzn. zawierającej jony wapnia i magnezu. Osadzanie kamienia kotłowego powoduje znaczne obniżenie efektywności pracy urządzeń, zwiększenie kosztów eksploatacji oraz obniżenie czasu ich żywotności. Dlatego też wodzie używanej przez różne gałęzie przemysłu stawiane są specjalne wymagania dotyczące jej twardości. Istnieje zatem konieczność oznaczania twardości wody przeznaczonej do różnego rodzaju zastosowań.

Celem projektu jest zapoznanie z teorią i praktyką laboratoryjną klasycznej chemii analitycznej poprzez wykonanie oznaczeń twardości wody ogólnej i wapniowej metodą miareczkowania kompleksometrycznego. Przedstawione zostaną ponadto różne sposoby usuwania twardości wody, zarówno tradycyjne, jak i zaawansowane.

Uwaga! Spotykamy się przed salą 328, zajęcia będę odbywać się w dwóch salach: 328 i 312. Do zobaczenia na projekcie! :-) 

  • Foto