Zarejestruj

Projekty »

Depresja wśród młodzieży. Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne. Przyczyny, objawy i skutki. Jak pomagać i jak sobie z nią radzić?

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
dyskusja, inscenizacja, prezentacja multimedialna, wykład
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Halina Piecewicz-Szczęsna (kierownik),
Kamila Mozga, Bartosz Niemiec
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2021-09-20 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 39
Idź do prezentacji on-line

Celem projektu będzie zapoznanie lubelskiej młodzieży z chorobą, jaką jest depresja. Przedstawione zostaną jej najczęstsze objawy i możliwości radzenia sobie z chorobą. Wyjaśnimy, dlaczego pandemia negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne młodzieży i jak można sobie z tym radzić.

Depresja jest chorobą cywilizacyjną, na którą, według Światowej Organizacji Zdrowia, zdiagnozowano już 264 miliony ludzi na świecie. Postępująca i nieleczona prowadzi do 800 tysięcy samobójstw w ciągu roku, co powoduje, że jest 2 przyczyną śmierci wśród osób w wieku 15-29 lat. Według badań Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, przed pandemią 16,2% młodych Polaków w wieku pomiędzy 18 a 34 rokiem życia wykazywało objawy depresyjne. W czasie pandemii liczba osób wzrosła do 36,6%.

W czasie prezentacji przedstawimy najczęstsze przyczyny depresji wśród młodzieży, uwzględniając zmiany wynikające z pandemii. Ponadto poruszymy objawy i charakterystyczne oznaki choroby. Pokażemy możliwe formy pomocy, o które może zabiegać osoba z podejrzeniem depresji, ale wskażemy również jak należy postępować, gdy to nasz rówieśnik potrzebuje pomocy.

Część praktyczna, która odbędzie się po omówieniu przygotowanej prezentacji, będzie obejmować odegranie scenki, na podstawie której młodzież udoskonali swoje umiejętności rozpoznawania i prawidłowego reagowania na osoby dotknięte depresją, oraz quiz nawiązujący pytaniami do prezentacji i właściwych zachowań dotyczących pomocy chorym rówieśnikom.