Zarejestruj

Projekty »

Efektywne notatki. Jak przyśpieszyć proces uczenia?

:: Projekt K038 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadgimnazjalna, studenci
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
warsztat
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. ekonomiczne, n. humanistyczne, n. prawne
Przedmioty
biologia, edukacja medialna, etyka, filozofia, geografia, historia, język angielski, język polski, podstawy przedsiębiorczości, przyroda
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Filozofii
Autorzy
Łucja Mazurek (kierownik),
dr hab., prof. nadzw. Zbigniew Wróblewski
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)

Każdego roku wzrasta ilość informacji, które człowiek musi przyswoić. Zaczynamy od uczenia się kolorów, następnie liter, liczb, ułamków i przebiegu procesu fotosyntezy a na koniec rozkładamy ręce i mówimy, że nie damy rady, patrząc na stos materiałów do opanowania przed sesją. Gdzie leży problem? Otóż oprócz ogromu wiedzy rzadko kiedy dostajemy informację na temat tego, w jaki sposób ją przyswoić.

Celem mojego projektu jest pokazanie jak dzięki wizualnym notatkom umilić, ulepszyć i usprawnić proces uczenia. Podstawą do tego, aby wprowadzić do notatek rysunek jest Koncepcja Podwójnego Kodowania Alana Paivio, która mówi o przyswajaniu tekstu na dwóch różnych poziomach – werbalnym i wizualnym, dzięki czemu wzmacniany jest przekaz informacyjny, co ułatwia zrozumienie oraz zapamiętanie. Myśląc o zegarku w naszej głowie nie pojawiają się przecież ułożone w pewien ciąg znaki, lecz jako pierwszy pojawia się dość wyraźny obraz przedmiotu, jaki utożsamiamy z zegarkiem. Dlaczego zatem skoro i tak myślimy wizualnie nie wykorzystujemy tego podczas uczenia się nowych informacji? Prawdopodobnie dlatego, że nikt nie pokazał nam jak się do tego zabrać.

Właśnie dlatego podczas warsztatów mam zamiar udowodnić, że obraz faktycznie jest wart więcej niż tysiąc słów, że każdy potrafi rysować, oraz że każdy jest w stanie uczyć się efektywnie, niezależnie od wieku. Uczestnicy projektu nauczą się jak odpowiednio planować notatkę, jaką czcionkę dobrać, jak wprowadzić do notatek kolor czy rysować ludzi. A co najważniejsze zbudują swój własny bank ikon, dzięki któremu zapamiętywanie listy zakupów, planowanie tygodnia i oczywiście uczenie się będzie dużo łatwiejsze.

  • Foto