Zarejestruj

Projekty »

Farmaceuta = bezpieczne stosowanie leków roślinnych

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
dyskusja, warsztat
Nauki i sztuki
nauki farmaceutyczne
Przedmioty
medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autorzy
dr Anna Kijewska (kierownik),
dr hab., prof. uczelni Aleksandra Szopa, dr hab., prof. uczelni Anna Serefko, dr Jan Sobczyński, dr Katarzyna Świąder
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 26

Miejsce realizacji: Collegium Universum (121)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

Farmaceuta zajmuje się nie tylko wytwarzaniem czy wydawaniem leków, ale również może doradzać w kwestiach związanych z farmakoterapią oraz ochroną i promocją zdrowia. Dlatego warto dowiedzieć się w czym może pomóc osoba w białym fartuchu w aptece? Czy tylko zrealizuje receptę, wyda leki, pobierze opłatę? Czy może warto dowiedzieć się czegoś więcej? Czy warto skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia? 

Farmacja zaliczana jest do nauk medycznych. Zajmuje się ona wiedzą o lekach syntetycznych, biologicznych oraz lekach pochodzenia naturalnego, a także składnikach kosmetyków oraz żywności. Etymologii wyrazu farmacja należy szukać w egipskim określeniu Ph-ar-maki oznaczającym „zapewnianie bezpieczeństwa” oraz w greckim słowie phármakon, oznaczającym środek magiczny.

Dziś do apteki przychodzimy nie tylko po to, by zakupić leki, wyroby medyczne, suplementy diety, zioła czy domowy sprzęt medyczny, ale również po to, by otrzymać fachową poradę farmaceuty.

Farmaceuta pomoże i doradzi w kwestiach związanych z bezpieczeństwem stosowania leków roślinnych, naturalnych, a więc wydawałoby się zupełnie nieszkodliwych. Jednakże nie zawsze tak jest, zwłaszcza jeśli stosujemy te leki bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, czy też łączymy je z innymi preparatami zalecanymi przez lekarzy.

Farmaceuta jest również osobą wykształconą w kierunku poradnictwa na temat zdrowego stylu życia oraz udzielania pomocy pacjentom w przypadku drobnych dolegliwości np. lekkiej infekcji, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego czy  problemów dermatologicznych. Na podstawie wywiadu dobierze odpowiednie leki, bądź w przypadku niepokojących objawów zaleci pilną konsultację z lekarzem.

Jak widać farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków. Farmaceuta to zawód zaufania publicznego. Wykonywanie go wymaga bardzo obszernej wiedzy o lekach.