Zarejestruj

Projekty »

Fizyka eksperymentu II

:: Projekt UP045 (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadgimnazjalna, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
doświadczenie, dyskusja, piknik naukowy - stoisko, piknik naukowy - wystawa
Nauki i sztuki
n. fizyczne
Przedmioty
chemia, fizyka i astronomia
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Inżynierii Produkcji
Autorzy
dr hab., prof. nadzw. Arkadiusz Matwijczuk (kierownik),
dr Grzegorz Czernel, dr Krzysztof Kornarzyński, dr Alicja Matwijczuk

Wstęp bez rejestracji w czasie trwania Festiwalu w godzinach otwarcia obiektu.

Początek
Niedziela 2019-09-15 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, Plac Teatralny 1

Inne projekty w tym miejscu

"Nauka Technika Innowacje" - nie można mówić o rozwoju nauki bez wykonania  niezliczonej ilości doświadczeń, przeprowadzanych wytrwale przez fizyków! Bez eksperymentów nie było by postępu w nauce jak i jej rozwoju, niejednokrotnie nie powstało by wiele bardzo ważnych praw fizyki, na których opiera się w całości znany nam dzisiaj świat.

W tegorocznej serii pokazów zaprezentujemy kilkanaście wybranych przez nas a zarazem bardzo ciekawych doświadczeń z różnych dziedzin fizyki, takich jak np. optyka, elektryczność, magnetyzm czy mechanika. Zobaczymy zastosowania tych dziedzin fizyki w życiu codziennym w najprostszych eksperymentach, które niejednokrotnie możemy sami wykonać w domu czy w szkole, z których dotąd nie zdawaliśmy sobie sprawy. Zaprezentujemy jak działa żyroskop oraz zrozumiemy jak dzięki niemu latają samoloty czy helikoptery. Z innych dziedzin fizyki zobaczymy kilka eksperymentów ze światłem, zaprezentujemy jego dwoistą naturę, zobaczymy lewitację magnetyczną oraz kilka bardzo ciekawych eksperymentów z elektrostatyki.

Uzmysłowimy sobie więc, że fizyka jest piękną nauką bez której nawet większość innych dziedzin nauki nie rozwinęła by się. Fizyka opowiada nam o prawach natury w dodatku jest przy tym tak bardzo elegancka, że wszystkie te prawa potrafi ubrać w niezwykły język matematyki. Ale jeśli ucząc się fizyki za bardzo koncentrujemy się tylko na opisie matematycznym a zapominamy o eksperymencie, to tracimy coś bardzo istotnego, coś czym jest rozumienie podstawowej istoty zjawisk przyrodniczych. Dlaczego więc warto uczyć się fizyki, odpowiedź jest prosta, ponieważ poznanie jej praw zapewni nam głębszą intuicję w rozumieniu otaczającego nas świata.