Zarejestruj

Projekty »

Gęsi, perły i zielone bugatti - tajemnice Tamary Łempickiej

:: Projekt K (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna, wykład
Nauki i sztuki
nauki o sztuce
Przedmioty
historia sztuki
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Nauk Humanistycznych
Autor
dr Elżbieta Błotnicka-Mazur
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 11:30 - 12:30
Wolne miejsca: 11

Miejsce realizacji: Gmach Główny KUL (GG 245)
Adres: Lublin, Aleje Racławickie 14

Inne projekty w tym miejscu

Co łączy gęsi, perły i zielone bugatti z autorką jednych z najdrożej sprzedawanych współcześnie obrazów kobiet-artystek, czyli Tamarą Łempicką? Tego dowiecie się podczas prezentacji. 

W dniach 18 marca - 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie można obejrzeć niezwykłą wystawę "Tamara Łempicka. Kobieta w podróży" - pierwszą w Polsce monograficzną ekspozycję twórczości tej polskiej artystki, reprezentującej nurt art déco, która odniosła wielki międzynarodowy sukces. Druga odsłona, nieco zmienionej wystawy jej dzieł będzie dostępna od 2 września 2022 do 31 stycznia 2023 w prywatnym muzeum Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie-Jeziorna. 

Tamara Łempicka pozostawiła po sobie ogromny dorobek malarski, a popularności jej sztuce dodaje nietuzinkowa postawa życiowa kobiety nowoczesnej, niezależnej, brylującej na salonach Petersburga, Paryża i Mediolanu i niesłychanie pracowitej. 

W ramach projektu zostanie zaprezentowana nie tylko twórczość plastyczna malarki i przyczyny jej sukcesu artystycznego i finansowego, ale także mniej znane ciekawostki z jej barwnego życia dotyczące podróży, mody, czy rodziny. Nie zabraknie bogato ilustrowanej prezentacji, w której oprócz dzieł Tamary Łempickiej i archiwalnych fotografii znajdą się również reprodukcje prac dawnych mistrzów, mówiących o jej źródłach inspiracji oraz współczesnych jej twórców zarówno awangardowych, jak i reprezentantów nurtów bardziej tradycyjnych.

  • Foto