Projekty »
Gospodarka przyszłości
:: Projekt U093 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Idź do prezentacji on-line |
„Prognozowanie jest trudne, zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy przyszłości”, powiedział kiedyś pół-żartem, pół-serio wybitny fizyk Niels Bohr. Historia nietrafionych prognoz jest przebogata, a wiele z nich dziś wzbudza jedynie uśmiech politowania. Gdyby prognozy z przeszłości się sprawdziły, to w 2021 roku mieszkalibyśmy w latających domach, osobiste helikoptery byłyby powszechne, roboty z łatwością zastępowałyby ludzi w rolach terapeutów, asystentów, a nawet przyjaciół i w dodatku nikt nie musiałby pracować, bo każdy byłby bogaty.
🔮🔭🔮
Jednak mimo tego, całkiem prawdopodobnego, narażania się na śmieszność nietrafionych prognoz, wobec prób przewidywania przyszłości nie mamy właściwie alternatywy, choćby dlatego, ze w przyszłości czekają na nas ogromne wyzwania, z których część dostrzec możemy już teraz. Nawet jeśli dziś nie wiemy, jak dokładnie będzie wyglądał świat, to z dużym prawdopodobieństwem będzie on ukształtowany w dużej mierze przez katastrofę klimatyczną, kryzysy migracyjne, postęp technologiczny i automatyzację pracy.
🔥🤖🔥
W czasie wykładu połączonego z dyskusją spróbujemy ustalić, co dziś wiemy o możliwych scenariuszach przyszłości i jak można się na nie najlepiej przygotować. Spróbujemy więc (choćby częściowo) ustalić, co wiemy dziś na temat odpowiedzi na takie pytania:
- Jak będziemy pracować za 10 albo 20 lat? Jakie zawody zostaną zautomatyzowane? Czy tydzień pracy będzie krótszy? A może roboty całkowicie przejmą miejsca pracy i nie będziemy ani mogli, ani musieli pracować?
- Jaka będzie nasza relacja ze środowiskiem? Jak zmiany klimatyczne wpłyną na gospodarkę? Czy uda nam się powstrzymać katastrofę klimatyczną?
- Czy nowy wyścig kosmiczny przyniesie nam więcej problemów, czy korzyści? Czego takiego szukają w kosmosie rządy krajów świata i najbogatsi ludzie? Ile warta jest asteroida i czy "kosmiczne górnictwo" naprawdę się rozwinie?
- Czy nierówności w przyszłości będą jeszcze większe niż dziś? A może – nawet pomimo potencjalnego wzrostu nierówności – w przyszłości życie ludzi na świecie będzie lepsze?
- Czy kryptowaluty zastąpią tradycyjny pieniądz? Czy może ich wartość spadnie do zera i po prostu o nich zapomnimy (przynajmniej ci z nas, którzy w tym wariancie nie stracą dużej części swoich oszczędności)?
- Jakie znaczenie dla gospodarki będzie miał autonomiczny transport? Jak wpłynie na to, jak będziemy pracować i mieszkać?
- Czy algorytmy będą decydować o naszym życiu? Jakie niebezpieczeństwa mogą się przy tym pojawić?
🤔😱🤔
I – być może – odpowiadając na te pytania, dojdziemy do wniosku, że wizje osobistych helikopterów i robotów-terapeutów, nie były aż tak bardzo nietrafione, jak to się wydaje...