Zarejestruj

Projekty »

Ile chemii jest w lekach?

:: Projekt UM147 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadgimnazjalna
Forma prezentacji
ćwiczenia, doświadczenie, laboratorium
Nauki i sztuki
n. chemiczne
Przedmioty
chemia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
I Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym
Autorzy
dr Dorota Luchowska-Kocot (kierownik),
dr hab. Małgorzata Kiełczykowska, dr hab. Jacek Kurzepa, dr Anna Boguszewska-Czubara, dr Renata Żelazowska, Weronika Gruszka, Aleksandra Tomczyk
Terminy
Czas trwania projektu: 4 godz. (180 min.)
Edycja zakończona
Czwartek 2019-09-19 12:00 - 16:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Collegium Pharmaceuticum (341)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 4a

Inne projekty w tym miejscu

Świat leków jest różnorodny, a ich budowa mniej lub bardziej skomplikowana. Niemniej jednak leki to substancje chemiczne, które podczas projektu "Ile chemii w lekach?" posłużą nam na zapoznanie się z reakcjami charakterystycznymi dla grup funkcyjnych, reakcjami redoks oraz techniką miareczkowania.

W trakcie projektu zaprezentujemy reakcje charakterystyczne dla powszechnie stosowanych substancji leczniczych takich jak Aspiryna, Pyralgina, witaminy C, kwas borny, kwas salicylowy i inne. Na podstawie reakcji dla glukozy, witamina C oraz witaminy B2 wyjaśnimy na czym polegają właściwości oksydoredukcyjne tych związków. Zaprezentujemy również w jaki sposób fluorymetrycznie wykryć witaminy B1 i B2 w produktach spożywczych. Na koniec przeprowadzimy proste oznaczenie ilościowe pozwalające na oszacowanie zawartości aspiryny w różnych preparatach farmaceutycznych.

  • Foto