Zarejestruj

Projekty »

Jak "namnożyć" DNA w probówce?

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
film, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki farmaceutyczne, nauki medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna, przyroda
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autorzy
dr inż. Sylwia Andrzejczuk (kierownik),
dr Anna Biernasiuk, dr Beata Chudzik-Rząd
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2021-09-20 10:00 - 12:00
Wolne miejsca: 38
Idź do prezentacji on-line

Reakcja łańcuchowa polimerazy - PCR (ang. Polymerace Chain Reaction) od momentu odkrycia stała się podstawową techniką mającą szerokie zastosowanie w badaniach genetycznych. Jest to nic innego jak reakcja replikacji - "namnożenia" DNA - przeprowadzona w maleńkiej probówce o pojemności 0,5 µL, czyli w warunkach in vitro. Dzięki zastosowaniu specyficznych odcinków kilku nukleotydów zwanych starterami, które wykrywają odpowiednie fragmenty DNA, można określić obecność lub też brak różnych genów, mutacji itp.

Z punktu widzenia diagnostyki mikrobiologicznej, technika ta umożliwia:

  1. bardzo szybką identyfikację patogenu odpowiedzialnego za zakażenie bez konieczności długiego oczekiwania na wynik, jak ma to miejsce przy zastosowaniu rutynowych technik mikrobiologicznych. Przykładem mogą być zakażenia wywołane przez bakterie wolnorosnące np. Legionella pneumophila lub Mycobacterium tuberculosis, których hodowla często wymaga nawet kilku tygodni.
  2. oraz wykrywanie genów odpowiedzialnych za oporność drobnoustrojów na antybiotyki i chemioterapeutyki. Wiedza taka pozwala lekarzowi dostosować lek najbardziej aktywny w stosunku do bakterii odpowiedzialnej za chorobę (tzw. terapia celowana).

Uczestnicy zajęć zapoznają się z klasyczną metodą izolacji DNA bakteryjnego oraz z przebiegiem reakcji PCR. Forma zajęć obejmuje prezentację multimedialną.