Zarejestruj

Projekty »

Jak spać, żeby się wyspać? Rola snu i odpoczynku w życiu człowieka

:: Projekt UM165 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadgimnazjalna, studenci, rodzice
Forma prezentacji
ćwiczenia, dyskusja, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
I Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym
Autorzy
dr Jerzy Mielko (kierownik),
Maciej Dobosz, Zuzanna Chilimoniuk, Piotr Wójcik, Aleksandra Borkowska, Aleksandra Chałupnik, Halina Piecewicz-Szczęsna
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2019-09-18 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 6

Miejsce realizacji: Collegium Universum (10)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

Niewiele rzeczy łączy wszystkich ludzi bez wyjątku. Każdy z nas musi oddychać, jeść i pić, żeby żyć. Jednakże bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest dla nas byśmy prawidłowo spali. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), bezsenność jest jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości, zaraz po bólu. Na problemy ze snem skarży się coraz większa liczba osób na całym świecie, nie do końca zdając sobie sprawę, że ich problem może być związany z różnego rodzaju chorobami.

Celem projektu jest wytłumaczenie i omówienie zjawiska snu, czyli czynności, która od dnia narodzin po dzień śmierci zajmuje nam jedną trzecią naszego życia.

Podczas prezentacji podejmiemy próbę zdefiniowania tego stanu czynnościowego naszego mózgu, który każdy z nas doświadcza. Głównie skupimy się na omówieniu wpływu snu na różne aspekty naszego życia. Opowiemy dlaczego prawidłowy sen m.in pozwala nam zwiększać wyniki w nauce czy przyśpieszać wychodzenie z chorób.  

Dodatkowo omówimy najczęściej występujące zaburzenia snu. Opowiemy o przyczynach, przebiegu i objawach, które im towarzyszą i dlaczego można doprowadzić do śmierci w wyniku braku snu.

Zdobyta wiedza pozwoli na poszerzenie świadomości na temat dobroczynnej roli snu i znaczenia jego prawidłowej jakości, co może wpłynąć na sprawniejsze wypełnianie codziennych obowiązków czy też zmniejszenie zapadalności na niektóre choroby.

Po części teoretycznej omówimy prawidłowe techniki pozwalające na podniesienie jakości naszego snu. Podyskutujemy nad tym, co robić a czego unikać, by z rana wstawać wypoczętym i gotowym do działania przez resztę dnia. Warsztaty podsumujemy krótkim quizem.