Zarejestruj

Projekty »

Kiedy bolą stawy?

:: Projekt IMW003 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadgimnazjalna, dziadek i babcia
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
n. medyczne, n. o kulturze fizycznej
Przedmioty
biologia, ochrona zdrowia, wychowanie fizyczne
Organizator
Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie
Autor
mgr Agnieszka Maruszewska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2019-09-16 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 35

Miejsce realizacji: Instytut Medycyny Wsi (aula)
Adres: Lublin, ul. dra Kazimierza Jaczewskiego 2

Inne projekty w tym miejscu

Bóle stawów dotykają osoby w różnym wieku i mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jeśli nie są one następstwem urazu mechanicznego, mogą być zwiastunem choroby. Najczęściej występującą chorobą stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Leczenie bólu stawów jest zawsze uzależnione od jego przyczyn.

Szczególnie narażeni na chorobę zwyrodnieniową są biegacze długodystansowi, sprinterzy i siłacze. Niełatwą sytuację mają również osoby pracujące przez cały dzień przy komputerze, sprzątające na kolanach, grające w golfa czy tenisa, wykonujące czynności manualne (rysowanie, pisanie, malowanie) i prace domowe.

Jeśli bólom stawów towarzyszy obrzęk, zaczerwienienia, uczucie tkliwości i gorąca wokół danego stawu, należy udać się do lekarza, który może  wypisać skierowanie na badania, takie jak rentgen lub badanie krwi w celu określenia źródła bólu i odpowiedniego leczenia. Lekarz może również zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych i zabiegów fizjoterapeutycznych w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego.