Zarejestruj

Projekty »

Kod archeologii. Jak odczytać przeszłość człowieka skrywaną w Ziemi?

:: Projekt U122 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadgimnazjalna, studenci, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Dla niepełnosprawnych
niedosłyszących
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna, wykład, wystawa
Nauki i sztuki
n. humanistyczne, n. o Ziemi
Przedmioty
geografia, historia, przyroda
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Humanistyczny
Autor
mgr Tadeusz Wiśniewski
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2019-09-18 10:00 - 11:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Wydział Humanistyczny (09SH)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4a

Inne projekty w tym miejscu

Archeolog to przede wszystkim badacz, naukowiec, pasjonat, czasami nazywany detektywem przeszłości, poszukujący dowodów rzeczowych poprzez badania wykopaliskowe, korzystający z nowoczesnych metod i aparatury. To z jednej strony odkrywca dawnych kultur, budowli i przedmiotów wytworzonych przez ludzi, z drugiej dokumentalista wydarzeń skrywanych w Ziemi. Archeolog także analizuje, interpretuje i prezentuje odkryte tajemnice, a przez to kreśli dzieje nie tylko cywilizacji, ale często także odkrywa tajemnice poszczególnych ludzi. Archeologia to nauka badająca przede wszystkim zamierzchłe dzieje ludzkości, ale jej metody badawcze wykorzystywane są nawet dla potrzeb rozwiązywania zagadek we współczesnym świecie.

„Kod archeologii” to propozycja na spędzenie czasu w murach Uniwersytetu i zapoznanie się choćby z cząstką niezwykle ciekawej i zawsze wzbudzającej entuzjazm nauki jaką jest archeologia. Podczas proponowanego wykładu, który przeprowadzi archeolog, mający doświadczenie w badaniu najstarszych śladów pobytu człowieka w Europie, sięgających kilkudziesięciu tysięcy lat temu. Prezentacja multimedialna pomoże zrozumieć przykłady metod badawczych archeologa oraz przykłady badań interdyscyplinarnych jakie prowadzą archeolodzy aby dowiedzieć się jeszcze więcej o dziejach dawnych ludzi. Po prezentacji odbędzie się dyskusja, będzie można zadawać pytania oraz na własne oczy obejrzeć oraz wziąć do ręki oryginalne zabytki sprzed tysięcy lat.  

  • Foto