Zarejestruj

Projekty »

Medycyna alternatywna. Czy jest się czego obawiać?

:: Projekt UM224 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadgimnazjalna, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
ćwiczenia, dyskusja, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym
Autorzy
dr Norbert Stachowicz (kierownik),
Adrianna Serwin, Gabriela Ręka, Anna Korzeniowska, Karolina Paprzycka, Halina Piecewicz-Szczęsna
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Czwartek 2019-09-19 15:00 - 17:00
Wolne miejsca: 30

Miejsce realizacji: Collegium Universum (10)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

“Medycyna” niekonwencjonalna to rozpoznawanie i “leczenie” chorób za pomocą metod, które nie znajdują potwierdzenia w rzetelnych badaniach naukowych. Zaliczamy do niej między innymi homeopatię, stosowanie rygorystycznych diet, bioenergoterapię, leczenie nowotworów niezarejestrowanymi środkami, irydologię. Alternatywne terapie często oparte są na przesądach, oszustwie i manipulacji. Niestety pacjenci często poddają się tym metodom ze względu na chęć poprawy swojego zdrowia lub niewiedzę.

Celem naszego projektu jest zaznajomienie odbiorców z zagrożeniami, które niesie ze sobą korzystanie z niesprawdzonych metod terapii oraz ukazanie rzetelnych źródeł informacji na tematy medyczne.

Podczas prezentacji będziemy podawać twierdzenia, na które uczestnicy udzielą odpowiedzi - fakt czy mit. Posłużymy się internetową aplikacją na telefony komórkowe ze wpisanymi przez nas danymi, dzięki której każdy uczestnik anonimowo udzieli odpowiedzi i szybko uzyskamy zbiorcze wyniki. Następnie każde twierdzenie omówimy, opierając się na zasadach Evidence Based Medicine. Postaramy się wyjaśnić, skąd wzięła się popularność metod niekonwencjonalnych oraz wskazać na zagrożenia płynące z ich stosowania. Zwrócimy uwagę, że “medycyna alternatywna" nie jest tym samym, co tradycyjne metody, jak wspomaganie procesu leczniczego ziołami, które mają swoje uzasadnienie w badaniach naukowych. Podpowiemy, skąd najlepiej czerpać wiedzę na temat własnego zdrowia.

Zdobyta wiedza pozwoli uczestnikom w przyszłości na zdroworozsądkowe podejście do metod alternatywnych.