Zarejestruj

Projekty »

Motywacyjny i Emocjonalny Atlas Mózgu

:: Projekt UM242 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadgimnazjalna
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
warsztat, wykład
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna, przyroda
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
I Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym
Autorzy
dr Iwona Łuszczewska-Sierakowska (kierownik),
dr Jacek Baj, dr Jerzy Bednarski, dr Wojciech Dworzański, lek. Krzysztof Kozak
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2019-09-17 09:00 - 11:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Collegium Anatomicum (6, 7)
Adres: Lublin, ul. dra Kazimierza Jaczewskiego 4

Inne projekty w tym miejscu

Czy śpisz czy chodzisz, śmiejesz się czy denerwujesz, kochasz!  czy po prostu odpoczywasz, działa on bez przerwy, niezależnie od Twojej woli. Przechowywane są  w nim życiowe doświadczenia, gromadzą się ogromne zasoby pamięci, rodzą się uczucia i motywacje. Mózg jest głównym ośrodkiem kontroli i koordynacji wszystkich funkcji życiowych organizmu.

 

Posiada liczbę neuronów bliską abstrakcji oraz miliardy połączeń, sieci neuronalnych. Cały mózg jest „emocjonalny” w takim sensie, że jest nieustannie „podbarwiany” barwnikami emocjonalnymi. Pomimo, że mózg kobiety jest mniejszych rozmiarów niż mózg mężczyzny, to nie wpływa na różnice w sprawności jego funkcjonowania. W świecie zwierzęcym również wielki mózg niekoniecznie oznacza wielką inteligencję. W procesach związanych z zapamiętywaniem, emocjami  najistotniejszą rolę odgrywa hipokamp, ciało migdałowate.

 

Natomiast układ nagrody: jądro półleżące  uchodzi za jedno z najważniejszych centrów dyspozycyjnych motywacji. Ośrodek nagrody decyduje o tym, czy człowiek ma silną wolę i chęć do działania, czy też jest bierny i bezczynny. Motywacja, pamięć oraz emocje, nie powstają w jakimś jednym obszarze, ale są rozsiane po całym mózgu. Odkrycia ostatnich lat dostarczyły w końcu brakujących części układanki i pozwoliły stworzyć „specjalny" atlas mózgu.

 

Projekt składa się z dwóch części:

I. Teoretycznej w formie wykładu - najważniejsze zagadnienia dotyczące budowy mózgowia oraz ośrodków motywacji, emocji, pamięci i uczucia.

II. Praktycznej przeprowadzonej na salach ćwiczeniowych w formie warsztatów - rozpoznawanie i zaznaczanie najważniejszych struktur mózgowia (części składowych ośrodkowego układu nerwowego, bruzd i zakrętów, płatów, nerwów czaszkowych oraz ośrodków odpowiedzialnych za motywację, emocje, pamięć, uczucia)

  • Foto