Zarejestruj

Projekty »

Nie tylko moai, ale też głód, szczur i kanibalizm – Wyspa Wielkanocna / Rapa Nui

:: Projekt K (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
pokaz, prezentacja multimedialna, wykład
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki o Ziemi i środowisku, nauki teologiczne, sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki
Przedmioty
biologia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia i społeczeństwo, historia sztuki, język hiszpański, ochrona środowiska, przyroda, religia, wiedza o kulturze
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Biblioteka Uniwersytecka
Autor
dr Dominik Maiński
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2021-09-20 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 5
Edycja zakończona
Poniedziałek 2021-09-20 11:00 - 12:00
Wolne miejsca: 24
Edycja zakończona
Poniedziałek 2021-09-20 13:00 - 14:00
Wolne miejsca: 25

Miejsce realizacji: Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Czytelnia Zbiorów Specjalnych, pok. 250)
Adres: Lublin, ul. Chopina 27

Inne projekty w tym miejscu

Wyspa Wielkanocna oddalona jest od Lublina o około 15300 kilometrów. Jej dystans od lądu stałego, czyli od Chile, do którego przynależy, wynosi 3600 kilometrów. Te odległości robią wrażenie, gdy leci się na ów skrawek ziemi o wymiarach 15 x 20 kilometrów. Ten niewielki teren jest pełen atrakcji. Jest to przede wszystkim 889 tajemniczych rzeźb moai, z których wyspa słynie najbardziej. Teorii powstania posągów jest wiele – wskazywanie źródeł wody, ochrona lądu przed wzburzonym morzem, portrety zasłużonych przodków. Na miejscu najwięcej słyszy się jednak o pochodzeniu rzeźb z kosmosu. Do dziś trudno wyobrazić sobie, jak te olbrzymy powstały i jak je transportowano.

Mało kto jednak wie, że wyspa była doświadczana wieloma tragediami – walkami plemiennymi, kanibalizmem spowodowanym głodem, wykarczowaniem większości drzew, plagą szczura polinezyjskiego czy przeniesieniem prawie wszystkich mieszkańców jako niewolników na tereny dzisiejszych Chile i Peru.

Projekt jest efektem podróży autora na Wyspę Wielkanocną pod koniec 2019 roku – w czasie, kiedy Chile targane było serią antyrządowych protestów.

  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto