Zarejestruj

Projekty »

O serce dbamy i ciśnienie tętnicze badamy. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

:: Projekt UM267 (Szczegóły)
Adresaci
dziadek i babcia
Forma prezentacji
ćwiczenia
Nauki i sztuki
n. medyczne
Przedmioty
biologia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Nauk o Zdrowiu
Autorzy
dr Katarzyna Sawicka (kierownik),
dr Agnieszka Wawryniuk, dr hab. Agnieszka Zwolak, prof. dr hab. Jadwiga Daniluk
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)

Miejsce realizacji: Collegium Pathologicum (sala ćwiczeniowa 2.02)
Adres: Lublin, ul. dra Kazimierza Jaczewskiego 8

Inne projekty w tym miejscu

Nadciśnienie tętnicze stanowi jedną z najczęściej występujących chorób układu krążenia. Jest ono zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Rozpoznaje się je u osób w coraz młodszym wieku, a jego wystąpienie wiąże się głównie ze stylem życia. Dieta obfitująca w przetworzone, wysokokaloryczne produkty, siedzący tryb życia, nadwaga, stres, palenie papierosów to tylko niektóre z czynników predysponujących do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Przez długi czas nie powoduje ono żadnych objawów klinicznych, doprowadzając do ciężkich powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego, które z kolei są zaliczane do jednej z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

Pomiarów należy dokonać półautomatycznymi sfigmomanometrami (oscylometrycznymi lub osłuchowymi), najlepiej na ramieniu. Należy dopasować rozmiar mankietu do obwodu ramienia. Jeżeli obwód ramienia przekracza 32 cm trzeba zastosować mankiet szeroki. Każdorazowo powinno się wykonać dwa pomiary w odstępach 1 - 2 minutowych. W przypadku różnicy większej niż 10 mmHg pomiędzy wartością ciśnienia na obu ramionach należy wykonać pomiary dodatkowe na ramieniu, na którym stwierdzono wyższą wartość ciśnienia tętniczego.

Umiejętność prawidłowego wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego jest więc istotna dla pacjenta. Dobrze opanowana technika pomiaru ciśnienia tętniczego pozwoli uniknąć błędów.