Zarejestruj

Projekty »

Od danych do informacji i dalej...

:: Projekt PL (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadgimnazjalna
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
n. matematyczne
Przedmioty
informatyka
Organizator
Politechnika Lubelska
Wydział Zarządzania
Autor
dr Tomasz Cieplak
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2019-09-18 13:00 - 14:00
Wolne miejsca: 30

Miejsce realizacji: Wydział Zarządzania (11)
Adres: Lublin, ul. Nadbystrzycka 38

Inne projekty w tym miejscu

Projekt związany jest z światem nauki, ale także z naszym codziennym życiem. Rozmawiać będziemy o danych, informacji oraz jak nowoczesne systemy analizy danych wpływają na nasze życie obecnie i w przyszłości. Agenda spotkania obejmuje następujące zagadnienia:

Czym się różnią dane od informacji

- Jak zmienił się dostęp do danych na przełomie wieków

- Co to jest Internet rzeczy (IoT) i Analiza Dużych Zbiorów Danych (Big Data)

- Nowa "twarz" analizy danych

- Jaka jest nasza przyszłość z perspektywy danych.
Rozpoczniemy naszą opowieść od paru definicji, dzięki którym nie będziemy mieli wątpliwości "co było najpierw - dane czy informacja". Czy człowiek może żyć bez danych? Kiedy możemy powiedzieć, że ktoś jest mądry? Jak to zmierzyć? A jak było kiedyś? Czy ludzie mieli taki sam dostęp do danych lub informacji jaki teraz my posiadamy? 

Komputer to narzędzie pozwalające nam na wydajne gromadzenie i przetwarzanie danych. Rozwój systemów informatycznych zauważamy każdego dnia, korzystając z coraz bardziej zaawansowanych aplikacji - nawet gdy ich zastosowanie jest banalne. Wszystkie nowoczesne narzędzia bazują na danych oraz ich zaawansowanej analizie. Jednak danych, które są produkowane przez nas i systemy informatyczne ciągle przybywa, dlatego pojawiły się narzędzia analityczne Big Data. Ale czy zawsze takie narzędzia mogą dawać nam wynik, który jest prawdziwy? Od czego to zależy? To proste - ufać możemy systemom, które tworzą odpowiedni ludzie. Tutaj pojawia się miejsce na nowy zawód przyszłości, miejsce dla kogoś, kogo nazywamy Data Scientist. Jaki obszar umiejętności obejmuje ten zawód? Jak rozpocząć swoją drogę w tym zawodzie? Dlaczego duże koncerny, takie jak Google, Facebook, Microsoft ciągle poszukują specjalistów od danych?

Na tak postawione pytania będziemy szukali odpowiedzi w trakcie godziny poświęconej danym.