Zarejestruj

Projekty »

Odkoduj białaczkę

:: Projekt UM279 (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8)
Forma prezentacji
piknik naukowy - stoisko
Nauki i sztuki
n. medyczne
Przedmioty
biologia, chemia, przyroda
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym
Autorzy
dr Katarzyna Skórka (kierownik),
mgr Joanna Zaleska, mgr Magdalena Paziewska, mgr inż. Marta Karp, lic. Agata Wolczyk, lic. Barbara Nowak, Aneta Malesa, Katarzyna Ostapińska, Natalia Masny, Mateusz Jurek, Monika Włodarczyk

Wstęp bez rejestracji w czasie trwania Festiwalu w godzinach otwarcia obiektu.

Początek
Niedziela 2019-09-15 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, Plac Teatralny 1

Inne projekty w tym miejscu

Czy białaczka to jedna choroba? Białaczka ma wiele twarzy. Jej źródłem jest chora krew, co nie zawsze oznacza wyrok. Teoretycznie każdą białaczkę można wyleczyć, jeśli poznamy jej przyczynę. Źródła choroby możemy szukać przyglądając się zmianom w DNA. DNA jest to chemiczny nośnik pamięci, na którym, tak jak na dysku twardym, przechowywane są kody określające funkcję i wygląd komórki. Tylko jak zbadać DNA w komórkach białaczkowych i po co? Szukając niebezpiecznych zmian w DNA przyglądamy się 46 chromosomom człowieka i ich charakterystycznemu układowi prążków. Tylko odkodowanie tej tajemnicy pozwala na dobranie skutecznego leczenia.

W ramach przygotowanego projektu na stoisku piknikowym uczestnicy w formie interaktywnej zapoznają się z wyglądem komórek białaczkowych, nauczą się układać sekwencję DNA i ją odczytywać, a także poznają przykładowe leki działające na przyczynę białaczek.