Zarejestruj

Projekty »

Odlewanie rotacyjne, czyli jak zrobić kostkę z tworzywa polimerowego

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt PL (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Przedmioty
technika, zajęcia techniczne
Organizator
Politechnika Lubelska
Wydział Mechaniczny
Autor
mgr inż. Karolina Głogowska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Piątek 2021-09-24 13:00 - 14:00
Wolne miejsca: 20
Idź do prezentacji on-line

   Tworzywa polimerowe stosowane są obecnie niemal w każdej dziedzinie życia codziennego, głównie dzięki takim zaletom, jak mała gęstość, duża odporność na działanie czynników chemicznych, łatwość przetwórstwa i barwienia oraz estetyczny wygląd. Powoduje to, że są one stosowane głównie w takich gałęziach przemysłu, jak budowa maszyn i urządzeń, budownictwo, transport, elektronika i elektrotechnika, medycyna, meblarstwo, gospodarstwo domowe, itp. Wzrost produkcji materiałów polimerowych oznacza intensywny rozwój procesów takich jak wytłaczanie, wtryskiwanie, laminowanie, odlewanie, prasowanie, kalandrowanie i spajanie. Jedną z metod zyskujących dynamicznie na znaczeniu jest odlewanie, a w szczególności odlewanie rotacyjne.

  Stanowi ono jedną z nielicznych technologii przetwórstwa tworzyw termoplastycznych, w której nie jest konieczne zastosowanie skomplikowanych i drogich narzędzi przetwórczych, dodatkowo metoda ta pozwala na stosunkowo tanie wytwarzanie wyrobów o dużej objętości. Odlewanie rotacyjne jest głównie stosowane do produkcji wyrobów cienkościennych, wewnątrz pustych, zazwyczaj o dużych rozmiarach takich jak: zbiorniki, pojemniki, korpusy czy obudów, w których grubość ścianki można regulować poprzez zmianę wzajemnego stosunku prędkości obrotowej formy odlewniczej wokół osi głównej i pomocniczej. Dzięki technologii odlewania rotacyjnego można otrzymywać odlewy jednowarstwowe, wielowarstwowe oraz spienione. Odlewanie rotacyjne tworzyw polimerowych stale poszerza asortyment i obszary rynkowe.

  Celem projektu jest zapoznanie uczestników z podstawami procesu odlewania rotacyjnego tworzyw polimerowych oraz otrzymanie odlewu w postaci kostki z liniowego polietylenu małej gęstości.

  • Foto