Zarejestruj

Projekty »

Olejki eteryczne - bogactwo zapachów, bogactwo zastosowań

:: Projekt UM282 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadgimnazjalna, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. chemiczne
Przedmioty
biologia, chemia, ochrona zdrowia, przyroda
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym
Autorzy
dr Paula Wróblewska-Łuczka (kierownik),
prof. dr hab. Jarogniew Łuszczki
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)

Miejsce realizacji: Collegium Pathologicum (sala wykładowa (górna))
Adres: Lublin, ul. dra Kazimierza Jaczewskiego 8

Inne projekty w tym miejscu

Olejki eteryczne są ciekłymi, lotnymi, zapachowymi metabolitami wtórnymi roślin. Wśród roślin bogatych w olejki eteryczne należy wymienić rodziny: Sosnowate (sosna, modrzew, jodła), Jasnotowate (bazylia, melisa, szałwia, mięta, rozmaryn). Pod względem składu olejki eteryczne są mieszaniną wielu związków chemicznych o różnej budowie i działaniu. Olejki eteryczne pozyskuje się z surowców roślinnych za pomocą metody destylacji z parą wodną lub metodami mechanicznymi.

Olejki eteryczne mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe (dzięki obecności związków fenolowych), właściwości przeciwzapalne, niektóre działają przeciwbólowo. I tak na przykład, większość olejków z rodziny Jasnotowatych działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego stosuje się je do zwalczania stanów zapalnych i infekcji skórnych, a także przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Jednym z lepiej poznanych olejków eterycznych roślin Jasnotowatych jest olejek tymiankowy. Ze względu na działanie bakteriobójcze, olejek tymiankowy jest używany do wytwarzania past do zębów, płynów do płukania ust i gardła, kosmetyków stosowanych po goleniu, dezynfekujących kremów i płynów oraz jako składnik dodatków do kąpieli.

Olejki eteryczne ze względu na swoje właściwości są od tysięcy lat stosowane w medycynie naturalnej, a obecnie są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu zwłaszcza kosmetycznego i chemicznego.