Zarejestruj

Projekty »

Paracetamol. Lek skuteczny czy niebezpieczny?

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
doświadczenie
Nauki i sztuki
nauki chemiczne, nauki farmaceutyczne
Przedmioty
chemia, przyroda
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autorzy
dr Elżbieta Szacoń (kierownik),
dr Marzena Rządkowska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2021-09-21 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 20

Miejsce realizacji: Collegium Pharmaceuticum (402)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 4a

Inne projekty w tym miejscu

Paracetamol jest jednym z grupy leków, które w ostatnich latach w Polsce zrobiły zawrotną karierę stając się dostępne bez recepty i wszechobecne w kioskach, sklepach, hipermarketach czy na stacjach benzynowych. Z jednej strony łatwość dostępu do leku umożliwia nabycie go o każdej porze dnia i nocy, z drugiej strony wiąże się to z ryzykiem szkodliwego dla zdrowia przedawkowania paracetamolu, zwłaszcza w preparatach złożonych.

Dostępność Paracetamolu stwarza często u ludzi poczucie, że jest to lek, który można przyjmować bez żadnych obaw i konsekwencji. W utrwalaniu takiego przekonania niebagatelny udział mają reklamy.

Celem projektu jest przedstawienie otrzymywania, analizy struktury chemicznej, omówienie właściwości farmakologicznych bardzo prostej cząsteczki. Postaramy się wytłumaczyć dlaczego ten tak często stosowany lek, obecny w prawie każdej apteczce domowej może stać się niebezpieczny i jak unikać jego toksycznego działania.

Projekt przedstawimy w formie prezentacji multimedialnej i w naszym laboratorium zaprezentujemy syntezę tego leku. Opierając się na nowoczesnych metodach spektralnych pokażemy jak można zidentyfikować strukturę i potwierdzić jego czystość.

Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie na ile paracetamol jest skutecznym środkiem farmaceutycznym, a kiedy i dlaczego może stać się niebezpieczny.