Zarejestruj

Projekty »

Początki żydowskiej przestępczości zorganizowanej na ziemiach polskich w XIX w. Przypadek lubelskiej szajki Kojech gejers

:: Projekt U (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
historia, nauki o kulturze i religii
Przedmioty
historia, historia i społeczeństwo, wiedza o kulturze
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Filologiczny
Autor
Adam Kopciowski
Początek
Piątek 2022-09-16 11:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Wydział Filologiczny i Wydział Historii i Archeologii (013B NH)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4a

Inne projekty w tym miejscu

Wykład będzie poświęcony początkom żydowskiej przestępczości zorganizowanej na ziemiach polskich na przykładzie działalności funkcjonującej w Lublinie w latach 80. i 90. XIX w. szajki zwanej „Kojech-gejers”. Była to prawdopodobnie najstarsza i największa w kraju żydowska grupa kryminalna typu miejskiego, której struktura i formy działalności nosiły wyraźne cechy przestępczości typu mafijnego. Wykład składa się z dwóch części: opisowej i analitycznej. W pierwszej z nich zostanie przedstawiony stan badań i wykorzystane źródła, a także historia szajki, w tym geneza jej powstania, kwestie nazewnicze, pochodzenie społeczne członków, wewnętrzna organizacja, formy działalności, stosunki z władzami i w końcu likwidacja – aresztowania i proces.

W drugiej zostanie podjęta próba zdefiniowania charakteru bandy według ówczesnych oraz współczesnych zapisów i wykładni prawa (krajowych, europejskich i amerykańskich), wyjaśnienia różnorodnych przyczyn powstania szajki (ekonomicznych, społecznych i historycznych), a także wskazania jej charakterystycznych cech, wyróżniających ją na tle innych żydowskich grup przestępczych funkcjonujących na ziemiach polskich w XIX i pierwszej połowie XX w.

  • Foto