Zarejestruj

Projekty »

Pogromcy pędrakow czyli nicienie entomopatogeniczne

:: Projekt K (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
dyskusja, piknik naukowy - stoisko, pokaz
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki leśne, rolnictwo i ogrodnictwo
Przedmioty
biologia, ochrona środowiska, przyroda, rolnictwo
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu
Autorzy
dr Ewa Sajnaga (kierownik),
dr Waldemar Kazimierczak
Początek
Niedziela 2021-09-19 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, ul. Dworcowa 11

Inne projekty w tym miejscu

Nicienie stanowią niezwykle liczną i różnorodną grupę zwierząt. Są to zwierzęta bezkręgowe,  powszechnie bytujące w  środowisku wodnym  i glebowym. Nicienie należące do dwóch rodzajów,  Steinernema i Heterorhabditis, są wykorzystywane do ekologicznej ochrony roślin przed szkodliwymi owadami. Nicienie te wraz z symbiotycznymi bakteriami, jako naturalne parazytoidy larw owadów żyjących  w glebie, po  dostaniu się  do organizmu żywiciela, szybko doprowadzają go do śmierci i na nim żerują. Obecnie na świecie w ofercie handlowej jest kilkadziesiąt  biopreparatów opartych na różnych gatunkach nicieni entomopatogenicznych. Biopreparaty takie zawierają nicienie w formie przetrwalnikowej, które uaktywniają się po dodaniu wody. Otrzymaną zawiesiną spryskuje się glebę lub liście roślin. Biopreparaty oparte na nicieniach są skutecznymi i bezpiecznymi dla środowiska środkami do obniżenia liczby pasożytów owadzich, aczkolwiek są zwykle droższe niż środki chemiczne i muszą być dobrze dobrane do konkretnego problemu.

Podczas pikniku naukowego uczestnicy będą mogli obejrzeć zobaczyć jak wyglądają nicienie entomopatogeniczne, ich ofiary (czyli larwy jak i postacie dorosłe owadów), a także partnerzy symbiotyczni (bakterie). Zaprezentowany też będzie przykładowy biopreparat zawierający nicienie.

 

  • Foto