Zarejestruj

Projekty »

Pomiędzy biologią a fizyką, czyli jak powstają kolory i dlaczego je widzimy

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UP (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki fizyczne
Przedmioty
biologia, fizyka i astronomia
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Biologii Środowiskowej
Autorzy
dr Grzegorz Czernel (kierownik),
dr hab., prof. uczelni Arkadiusz Matwijczuk, mgr Lidia Ślusarczyk
Początek
Poniedziałek 2021-09-20 12:00
Edycja zakończona
Środa 2021-09-22 12:00
Edycja zakończona
Piątek 2021-09-24 12:00
Edycja zakończona
Idź do prezentacji on-line

Od dzieciństwa zastanawiamy się jakie jest pochodzenie barw. Dlaczego liście są zielone, niebo błękitne, śnieg biały a kwiaty mienią się wieloma kolorami. Z punktu widzenia chemii i fizyki pochodzenie barw jest związane z obecnością barwnika (np. chlorofil w liściu), strukturą materiału i właściwościami luminescencyjnymi niektórych związków chemicznych (luminoforów). Każdy rodzaj koloru powstaje w wyniku interakcji cząsteczek materii  ze składnikami światła w zupełnie inny sposób.

Ukoronowaniem osiągnięć fizyka Jamesa Maxwella było pokazanie, że wiązka światła to rozchodząca się w przestrzeni fala elektromagnetyczna. Dominującym źródłem promieniowania, do którego przystosowaliśmy się jako gatunek, jest Słońce. Na wiązkę światła białego składają się nieomal wszystkie barwy z zakresu widzialnego widma z jednakowym w przybliżeniu natężeniem. Dlatego widmo fal elektromagnetycznych często określane jest "tęczą Maxwella". Z biologicznego punktu widzenia warunkiem widzenia barwnego jest obecność w siatkówce oka trzech rodzajów czopków, z których każdy jest wrażliwy na jeden z trzech zakresów barwy – niebieskiej, zielonej lub czerwonej. Każda inna barwa może być otrzymana jako odpowiednia mieszanina barw podstawowych.

Fizyka i biologia współdziałają ze sobą aby pokolorować świat. Zapraszamy na wykład aby poznać niezwykłe właściwości światła.