Zarejestruj

Projekty »

Poznajemy świat z Platonem i szachami

:: Projekt U205 (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadgimnazjalna, studenci
Forma prezentacji
warsztat
Nauki i sztuki
n. humanistyczne
Przedmioty
filozofia
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Filozofii i Socjologii
Autorzy
Maciej Koziej (kierownik),
Kamila Łobko
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Środa 2019-09-18 09:00 - 11:00
Brak wolnych miejsc
Edycja zakończona
Środa 2019-09-18 11:00 - 13:00
Brak wolnych miejsc
Edycja zakończona
Środa 2019-09-18 13:00 - 15:00
Brak wolnych miejsc
Edycja zakończona
Środa 2019-09-18 15:00 - 17:00
Wolne miejsca: 2

Miejsce realizacji: Wydział Filozofii i Socjologii (301)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4

Inne projekty w tym miejscu

Mistrz świata i jeden z najbardziej utytułowanych szachistów XIX wieku Paul Morphy, wypowiedział kiedyś znamienne w znaczeniu słowa: „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”, filozofia z kolei oznacza „umiłowanie mądrości”. Czy możliwe jest więc lepsze połączenie niż szachy i filozofia? Z naszej perspektywy – nie! :-) Szachy są grą, w którą można grać od małego, z kolei poprzez zadawanie pytań dotyczących natury świata, człowieka bądź sensu życia każdy z nas już od najmłodszych lat rozpoczyna swoją przygodę z filozofią.

Projekt ma na celu przybliżenie uczestnikom platońskiej teorii poznania na przykładzie szachów i składa się z dwóch części. Na początku odbędzie się prezentacja poszczególnych etapów poznania. W tej części wydarzenia uczestnicy wezmą udział w różnorodnych aktywnościach, angażując kolejno zmysły, rozum oraz intuicję. Następnie zostaną zrealizowane warsztaty prowadzone przez Macieja Kozieja i Kamilę Łobko, podczas których każda z osób będzie miała okazję wykorzystać platońskie metody poznania podczas pojedynku przy szachownicy. Warsztat ma charakter interdyscyplinarny i skierowany jest do różnych grup wiekowych. Wcześniejsza znajomość zasad gry nie jest wymagana. Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby do uczestnictwa w wydarzeniu. 

Maciej Koziej – Mistrz Świata Amatorów w Szachach, Certyfikowany Instruktor Polskiego Związku Szachowego, Mistrz Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE. Za zasługi dla Uczelni otrzymał złotą odznakę KU AZS UMCS. Absolwent lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

Kamila Łobko – tłumacz języka angielskiego oraz francuskiego (prowadzi m.in. lektorat na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Laureatka licznych nagród naukowych, m.in. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stypendium Prezydenta Miasta Lublina, Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego. Prelegentka podczas wielu konferencji międzynarodowych oraz współautorka projektów językowych, m.in. „UMCS lubi francuski”. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Projekt powstał dzięki współpracy LinguaChess z Wydziałem Filozofii i Socjologii UMCS. 

 

  • Foto