Zarejestruj

Projekty »

Problemy budowy i funkcjonowania przydomowych oczyszczalni ścieków

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UP (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
dyskusja, prezentacja multimedialna, warsztat, wykład
Nauki i sztuki
nauki o Ziemi i środowisku, nauki teologiczne, rolnictwo i ogrodnictwo
Przedmioty
biologia, chemia, geografia, ochrona środowiska, przyroda
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Inżynierii Produkcji
Autor
dr inż. Magdalena Gizińska-Górna
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2021-09-21 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 50
Idź do prezentacji on-line

Ścieki to wszystkie wody zużyte, powstające w wyniku działalności produkcyjnej i bytowej człowieka zawierające składniki, które czynią je nieprzydatnymi do dalszego użytkowania. Ze względu na dużą szkodliwość ścieków, przed odprowadzeniem do odbiornika powinno się je poddawać oczyszczeniu. Proces ten polega na usuwaniu ze ścieków zanieczyszczeń i osadów za pomocą zjawisk fizycznych, biologicznych i chemicznych, zbliżonych do tych, które zachodzą w wodach powierzchniowych. Ciągłe zaostrzanie przepisów, dotyczących ochrony wód pociąga za sobą konieczność udoskonalania procesu, przez co oczyszczanie ścieków stało się jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin ochrony środowiska. Obok obiektów komunalnych, obsługujących duże jednostki osadnicze powstają systemy przydomowe, które pozwalają na oczyszczanie ścieków z pojedynczych domów lub ich skupisk.

Głównym celem projektu jest przybliżenie problematyki dotyczącej oczyszczania ścieków w oczyszczalniach przydomowych. Podstawę projektu stanowi prezentacja istniejących na rynku technologii oczyszczania małych ilości ścieków w indywidualnych gospodarstwach. Omówione zostaną najważniejsze zagadnienia dotyczące funkcjonowania oczyszczalni przydomowych oraz ich wpływ na środowisko. Dodatkowo podczas wykładu będzie zaprezentowany krótki film na temat największej hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków w miejscowości Dębowa Kłoda. Dla szkół średnich możliwa będzie również krótka prezentacja kierunku Inżynieria Środowiska.