Zarejestruj

Projekty »

Profile microRNA w surowicy krwi kobiet ciężarnych jako biomarkery rozwoju stanu przedrzucawkowego

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
studenci
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Adrianna Kondracka (kierownik),
dr Ilona Jaszczuk
Początek
Poniedziałek 2022-09-12 08:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Collegium Medicum (042)
Adres: Lublin, ul. Radziwiłłowska 11

Inne projekty w tym miejscu

Stan przedrzucawkowy jest ciężkim powikłaniem ciąży, którego objawy rozwijają się w II trymestrze u około 2-10% ciąż. Stan przedrzucawkowy definiujemy jako współwystępowanie nadciśnienia tętniczego (ciśnienie krwi >140/90 mmHg) oraz białkomoczu (>0,3g białka w 24 godzinnej zbiórce moczu) u kobiety ciężarnej po 20 tygodniu ciąży. Ze względu na przebieg mogący prowadzić do ciężkich powikłań w postaci drgawek (rzucawka, eclampsia) oraz występujące objawy (nadciśnienie tętnicze, białkomocz) stan przedrzucawkowy jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowalności  i śmiertelności wśród ciężarnych, płodów i noworodków. Preeklampsja jest chorobą rozpoznawaną klinicznie dopiero w II połowie ciąży, ale procesy które prowadzą do jej rozwoju rozpoczynają  się od chwili zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Początkowy "utajony" okres choroby, do 20 tygodnia jest obecnie intensywnie badany. 

W badaniach nad etiopatogenezą powikłań w ciąży, zwłaszcza związanych z niewydolnością łożyska (PIRCs-ang. placental insufficiency-related complications), podzielono cząstki  micro RNA na podklasy: łożyskowo-specyficzne microRNA, związane z łożyskiem microRNA, maciczne microRNA, łożyskowo-pochodne krążące microRNA. Te ostatnie mogą być oznaczane w płynach ustrojowych, wydalinach i wydzielinach. Wykazano, że cząsteczki microRNA krążące w surowicy odznaczają się dużą stabilnością. 

Planowana jest ocena profilu microRNA w surowicy krwi kobiet ciężarnych w I, II trymestrze ciąży. 

Znalezienie istotnych statystycznie różnic w stężeniu cząstek microRNA w surowicy krwi kobiet ciężarnych, u których rozwinął się stan przedrzucawkowy w porównaniu do surowicy kobiet ciężarnych  z prawidłowo przebiegającą ciążą pozwoliłby w praktyce wykorzystać wybrane microRNA jako bezpieczny marker biologiczny (biomarker) ciężkiego powikłania przebiegu ciąży już w I trymestrze.