Zarejestruj

Projekty »

Przygotuj własne muesli – śniadaniowe warsztaty kulinarne

:: Projekt UP (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6)
Forma prezentacji
dyskusja, warsztat
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, rolnictwo i ogrodnictwo
Przedmioty
przyroda, zajęcia techniczne
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki
Autorzy
mgr Karolina Jachimowicz (kierownik),
lic. Jagoda Kruk, lic. Katarzyna Kolasa, inż. Gabriela Siwek, inż. Karolina Targos, lic. Karolina Olszewska, dr hab. Anna Winiarska-Mieczan
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2021-09-21 10:00 - 12:00
Wolne miejsca: 8
Edycja zakończona
Wtorek 2021-09-21 12:00 - 14:00
Termin dodatkowy
Wolne miejsca: 9

Miejsce realizacji: Collegium Agronomicum II (4)
Adres: Lublin, ul. Akademicka 15

Inne projekty w tym miejscu

W powszechnej opinii najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia jest śniadanie. Powinno dodać energii o poranku i sycić na kolejnych kilka godzin. Co najlepiej jeść, aby było ono smaczne, zdrowe i pożywne? Przykładem może być domowe muesli, które samodzielnie zrobi nawet dziecko!

Jakość spożywanych śniadań jest niezmiernie ważna. Najlepiej, aby składało się z produktów zbożowych pełnoziarnistych, m.in. płatków zbożowych (owsiane, żytnie, gryczane, jaglane), muesli lub otrębów. Produkty te są źródłem błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości oraz węglowodanów złożonych, które są trawione i wchłaniane do krwi powoli, a tym samym stopniowo dostarczają energii organizmowi. Dzięki temu nie dochodzi do nagłych wahań poziomu glukozy we krwi. Dobrym dodatkiem do produktów zbożowych jest nabiał (mleko, jogurt, kefir, maślanka) i koniecznie porcja owoców (najlepiej sezonowych). Warto przy tym dodać, że połączenie w jednym posiłku produktów zbożowych i mlecznych (czyli np. płatki owsiane z jogurtem) sprzyja lepszemu wykorzystaniu przez organizm białka znajdującego się w zbożach.

Polecanym dodatkiem do śniadania są również orzechy, pestki dyni, słonecznika czy siemię lniane. Są one bardzo dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Na szczególną uwagę zasługują orzechy, które zawierają także białko o wysokiej wartości odżywczej, błonnik, kwas foliowy, witaminy antyoksydacyjne, sterole roślinne oraz magnez i potas. Dzięki tym składnikom wykazują działanie przeciwzapalne, obniżają stężenie cholesterolu i obniżają ciśnienie krwi oraz zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia.

Domowe muesli jest świetną alternatywą dla sklepowych płatków śniadaniowych, których skład pozostawia wiele do życzenia. Aby unikać dodatku cukru pod różnymi postaciami, tłuszczu palmowego, barwników i akryloamidu, przyjdź na warsztaty i dowiedz się, jak przygotować domowe muesli, które będzie takie, jakie chcesz i takie, jakie lubisz. Z warsztatów zabierzesz ze sobą wydrukowany przepis oraz porcję muesli do zjedzenia w domu.