Zarejestruj

Projekty »

Przyjdź i dowiedz się co ma wspólnego niebo ze światłowodami? Zobacz erupcje wulkanu oraz zrób razem z nami pastę dla słoni. Będzie gorąco, wybuchowo, ale i bezpiecznie!

:: Projekt KFS (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
piknik naukowy - stoisko
Przedmioty
chemia, zajęcia techniczne
Organizator
Klaster Fotoniki i Światłowodów
Autor
mgr Edyta Niedziela
Początek
Niedziela 2021-09-19 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, ul. Dworcowa 11

Inne projekty w tym miejscu

Światłowodowy czujnik temperatury

Światłowody mogą nie tylko służyć do transmisji sygnałów w telekomunikacji, ale również jako czujniki wielkości fizycznych. Zaprezentujemy demonstratory innowacyjnych rozwiązań światłowodowych, które umożliwiają skokowy wzrost produktywności i konkurencyjności. Wśród nich znajdzie się m.in. SECOORE Fiber, czyli niemożliwy do podsłuchu światłowodów oraz wysokiej klasy czujniki przestrzenne monitorujące stan infrastruktury, urządzeń poprzez m.in. pomiar rozkładu temperatury, wibracji. Ich zastosowanie służy zwiększeniu bezpieczeństwa i efektywności finansowej przemysłu, przy jednoczesnej trosce o środowisko. Sektory, do których są skierowane rozwiązania to m.in.: telekomunikacja, medycyna, przemysł wydobywczy, naftowo-gazowy, zbrojeniowy, kolejowy i wiele innych.

 

Czujniki światłowodowe

Rozproszenie Rayleigha, które odpowiedzialne jest za to, że niebo widziane z Ziemi ma kolor niebieski zachodzi także w światłowodach. Ponieważ materiał z jakiego zrobiony jest światłowód nie jest idealny, powoduje rozpraszanie światła na niedoskonałościach w swojej budowie, które też zmieniają się w zależności od czynników zewnętrznych. Poprzez analizę fali świetlnej rozpraszanej w światłowodzie można otrzymać informacje na temat np. ciśnienia, drgania, naprężenia czy tak jak w tym przypadku temperatury panujących w każdym punkcie wzdłuż całego światłowodu. Światłowód taki może mieć nawet 100 km długości, ale ponieważ dane w światłowodzie przesyłane są z prędkością światła wynik pomiaru otrzymywane jest w czasie rzeczywistym. Do głównych zalet czujników światłowodowych zaliczyć należy ich mały rozmiar (mają grubość ludzkiego włosa) i małą wagę, można je integrować z innymi materiałami, mogą być wykorzystywane w środowisku wybuchowym, są nieczułe na zakłócenia elektromagnetyczne. Czujnik temperaturowy może być z powodzeniem wykorzystywany do monitorowania temperatury np. lodowców, co ma ogromne znaczenie w przypadku globalnego ocieplenia. Do pokazu przygotowane zostaną odpowiednie materiały pokazujące praktyczne zastosowanie czujnika temperatury. Przekazaniu treści merytorycznych towarzyszy pokaz czujnika, który jest podgrzewany za pomocą płytek grzewczych przymocowanych do stelażu, na których zamontowany jest światłowód. Za pomocą programu komputerowego analizowany jest fala świetlna i na tej podstawie program daje informacje o temperaturze płytki, do której przymontowany jest światłowód. Wyniki pomiaru pokazywane są na monitorze komputera.

 

Demonstracja dotycząca właściwości światłowodów połączona będzie z rozmową i zadawaniem pytań rozmówcom. Pytania do demonstracji to: z czym kojarzy się Państwu światłowód, czy słyszeli Państwo o możliwości zastosowania światłowodu nie tylko do przekazu danych? Czy wiedzą co łączy niebieskie niebo widziane z Ziemi ze światłowodem? czy światłowód może czuć? jakie widzą możliwości zastosowania takiego światłowodu w kontekście monitorowania lub zmian klimatu? Czy światłowodów można podsłuchać? Czy przy użyciu światłowodu możemy monitorować granice danego obszaru?

 

Pokazy mechaniczne

Zaprezentujemy także technologie wykorzystywane przy tworzeniu nowoczesnych urządzeń opierających się na elementach z dziedziny elektroniki, automatyki oraz optyki. Wśród nich pokazany zostanie m.in. układ przedstawiający drogową sygnalizację świetlną, opartą na zaprogramowanym sterowniku i płytce elektronicznej, a także światłowodach, które przesyłać będą sygnał optyczny z diod do sygnalizacji świetlnej. Pokażemy urządzenia ukazujące kinematykę ruchu wykorzystywaną w urządzeniach. Sektory, do których kierowane są rozwiązania PCFS, to wszystkie przemysły gospodarki.

 

Pokazy chemiczne

Podczas pokazów chemicznych będziemy obserwować erupcje wulkanów oraz wytworzymy pastę do zębów dla słoni. Spróbujemy również rozpalić ogień nie używając zapałek i zobaczymy, czy można zapalić dym oraz pianę. Na koniec złapiemy za strzelającą różdżkę i wcielimy się w Harrego Pottera! Będzie gorąco, wybuchowo, ale i bezpiecznie! 

 

W trakcie przerw pomiędzy pokazami będziemy organizowali liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.