Zarejestruj

Projekty »

Rak piersi i szyjki macicy. Badania, o których powinna wiedzieć każda młoda kobieta

:: Projekt UM351 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadgimnazjalna, studenci
Forma prezentacji
ćwiczenia, dyskusja, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym
Autorzy
prof. dr hab. Kamal Morsched (kierownik),
Anna Typiak, Gabriela Włodyka, Paulina Tracz, Karina Witkowska, Michał Sączawa, Halina Piecewicz-Szczęsna
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Czwartek 2019-09-19 12:00 - 13:00
Wolne miejsca: 30

Miejsce realizacji: Collegium Universum (10)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

Rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u kobiet. Rak piersi najczęściej występuje około 60 roku życia, jednak może pojawić się również u młodszych osób, dlatego istotne jest, aby wykonywać samobadanie piersi. Wykryte podczas badania guzki należy skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o dalszej diagnostyce. U młodych osób wykryte nieprawidłowości zazwyczaj okazują się łagodne, jednak konieczna jest ich dalsza obserwacja. Dzięki takiej postawie możliwa jest szybka interwencja w przypadku zezłośliwienia zmian.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet w wieku 15-44 lat. Profilaktyką raka szyjki macicy są szczepienia przeciwko HPV oraz cytologia. U młodych kobiet pierwsze badanie cytologiczne zaleca się przeprowadzić do 3 lat po pierwszym stosunku płciowym, jednocześnie nie później niż w 25 roku życia. Cytologia umożliwia wykrycie zmian przedrakowych szyjki macicy oraz postaci nieinwazyjnej, co umożliwia podjęcie działań zapobiegających rozwojowi nowotworu inwazyjnego.

Celem projektu jest poszerzenie wiedzy dotyczącej nowotworów oraz możliwościach profilaktycznych. Podczas prezentacji uczestnicy dowiedzą się na temat czynników ryzyka zachorowania na nowotwory piersi i szyjki macicy oraz możliwej profilaktyki. Po przedstawieniu prezentacji zostanie pokazany sposób samobadania piersi oraz zostanie omówione na czym polega cytologia. Spotkanie zakończymy krótką dyskusją i podsumowaniem.