Zarejestruj

Projekty »

Recepta na zdrowie – jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym?

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
dyskusja, prezentacja multimedialna, warsztat
Nauki i sztuki
nauki medyczne, nauki o zdrowiu
Przedmioty
biologia, medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Paulina Krawiec (kierownik),
prof. dr hab. Elżbieta Pac-Kożuchowska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 08:00 - 09:00
Wolne miejsca: 30
Idź do prezentacji on-line

Nieprawidłowy styl życia, na który składają się przede wszystkim złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej i stosowanie używek jest główną przyczyną rozwoju chorób cywilizacyjnych. Do schorzeń tych zalicza się między innymi choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2 i otyłość. Choroby cywilizacyjne są epidemią XXI wieku i wciąż stanowią główną przyczynę zgonów w krajach wysokorozwiniętych.

Ryzyko zachorowalności na schorzenia cywilizacyjne może zmniejszyć się poprzez wprowadzenie w życie zdrowych nawyków żywieniowych, regularną aktywność fizyczną i unikanie używek. W myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, zasady zdrowego stylu życia należy wprowadzać od najmłodszych lat. Co więcej na zmianę stylu życia nigdy nie jest za późno!

W dzieciństwie i w okresie młodzieńczym niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad racjonalnej diety, regularna aktywność fizyczna i rezygnacja z używek. Wprowadzenie do swojego życia kilku prostych zasad, zaprocentuje w przyszłości poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia otyłości i chorób układu sercowo-naczyniowego w wieku dorosłym.

W trakcie interaktywnej prezentacji przedstawimy zagadnienia dotyczące chorób cywilizacyjnych. Wyjaśnimy, co kryje się pod Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Zaprezentujemy, jak zmodyfikować codzienne nawyki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Przedstawimy praktyczne zasady komponowania odpowiednio zbilansowanej diety dziecka. Obalimy popularne mity na temat żywienia. Podpowiemy, czym kierować się w wyborze podstawowych produktów żywnościowych i na co zwracać uwagę, czytając ich etykiety. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję uczestniczyć w dyskusji i zadać nurtujące ich pytania na temat zasad zdrowego stylu życia.