Zarejestruj

Projekty »

Rozszyfrowanie zagadek ludzkiego mózgu z użyciem EEG

Projekt odwołany!
:: Projekt UM358 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadgimnazjalna, studenci, dziadek i babcia
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
ćwiczenia
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym
Autorzy
dr Beata Gołębiowska (kierownik),
Maria Gołębiowska student, dr Ewa Zienkiewicz, dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, dr hab. Maria Klatka, Barbara Klatka, Adam Bałys, Aleksandra Halczuk, Michał Terpiłowski, lic. Kinga Charanicz-Baran
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)

Miejsce realizacji: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie (Sala seminaryjna V piętro)
Adres: Lublin, ul. prof. Antoniego Gębali 6

Inne projekty w tym miejscu

Mózg - unerwiony wszechświat, to niezgłębiona tajemnica ludzkiego ciała od wieków fascynująca badaczy. Począwszy od historii badań anatomicznych, poprzez fizjologiczne i histologiczne tajniki , aż do nowoczesnych badań radiologicznych, naukowcy przez stulecia poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące mechanizmów funkcjonowania mózgu i usiłują odnaleźć szyfr wyjaśniający złożoności zachodzących w nim procesów. Nieograniczone możliwości ludzkiego mózgu możemy niejednokrotnie doświadczyć podziwiając osiągnięcia ludzkiego geniuszu. Jednym z najważniejszych badań stosowanych w neurologii i neuronaukach, łączącym aspekty anatomiczne, fizjologiczne, wspierającym słuszność badań obrazowych jest elektroencefalografia. Metoda ta znana jest od 1875 roku, kiedy po raz pierwszy została przeprowadzona przez Richarda Catona za pomocą galwanometru strunowego. Pionierem odkryć ludzkich fal mózgowych jest Hans Berger, który w 1925 roku po raz pierwszy dokonał szczegółowego zapisu aktywności elektrycznej mózgu, a w 1929 opisał fale alfa i beta oraz reakcję zatrzymania. W pracach nad elektroencefalografią oraz konstrukcją aparatów EEG nie zabrakło polskiego akcentu - do rozwoju EEG przyczynili się polscy uczeni: S. Jeleńska -Macieszyna, Napoleon Nikodem Cybulski, Adolf Abraham Beck.

Elektroencefalografia umożliwia rejestrację elektrycznej aktywności kory mózgowej - jest to zapis komunikacji neuronów przekazujących informacje poprzez impulsy elektryczne oraz przewodzenie chemiczne z wykorzystaniem neurotransmiterów w połączeniach synaptycznych. W diagnostyce chorób neurologicznych EEG wspiera kliniczne rozpoznanie padaczki, lokalizację ogniska padaczkowego, klasyfikację padaczki i zespołów padaczkowych, umożliwia rozpoznanie bezdrgawkowego stanu padaczkowego oraz monitorowanie leczenia. 

Niecałe 100 lat po odkryciu spontanicznej aktywności elektrycznej neuronów i konstrukcji pierwszych aparatów EEG, zaobserwowano również możliwość stymulacji ludzkiego mózgu za pomocą "biofeedbacku" - biologicznego sprzężenia zwrotnego z możliwością monitorowania jego efektu przy użyciu EEG. W roku 1970, w wyniku połączenia tych dwóch aspektów stymulacji i monitorowania pracy ludzkiego mózgu powstał EEG-biofeedback, dzięki któremu nauka jest coraz bliższa odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób możemy w pełni wykorzystać potencjał naszego mózgu? 

Podczas części teoretycznej przedstawione zostaną: historia odkryć nad bioelektrycznymi potencjałami mózgu, podstawy badania EEG, elektrody i ich montaże, podstawowe fale bioelektryczne mózgu oraz potencjały przelotne wyodrębnione jako iglice, fale ostre, jak również zastosowanie EEG w ramach terapii EEG-biofeedback, służące do walki z ADHD, depresją, bezsennością oraz w treningu zdolności koncentracji osób zdrowych.

W części praktycznej w pracowni EEG oraz w ramach filmów instruktażowych, opowiemy również o wariantach badania EEG i dokonamy analizy zapisów EEG .