Zarejestruj

Projekty »

Sól – dobrodziejstwo czy przekleństwo współczesnej cywilizacji

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Aleksandra Sobieszczańska-Droździel (kierownik),
dr Karolina Kalicka-Żuk, Paulina Droździel
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2021-09-22 18:00 - 19:00
Wolne miejsca: 21
Idź do prezentacji on-line

Sól, niezwykle ceniona w przeszłości i nazywana „białym złotem”, obecnie wzbudza mieszane, a wręcz negatywne emocje. Coraz częściej określana jest w mediach mianem „białej śmierci” czy „białej trucizny”. Historia spożycia soli sięga zamierzchłych czasów, a pierwsze wzmianki na ten temat możemy znaleźć w papirusach egipskich. W tamtych czasach sól była stosowana głównie do konserwowania mięsa i ryb oraz wykorzystywana w medycynie i obrzędach magicznych. Co ciekawe w średniowieczu była powszechnym środkiem płatniczym. Już sama nazwa soli pochodzi od łacińskiego słowa „salarium” (angielskie „salary”), co w tłumaczeniu na język polski znaczy wynagrodzenie. O znaczeniu soli może świadczyć fakt, że za czasów Kazimierza Wielkiego dochody z jej sprzedaży stanowiły aż 1/3 wpływów skarbu państwa. Pozostałością z tamtego okresu jest znaczenie symboliczne soli, do dzisiaj bowiem podczas wesela wita się parę młodą chlebem i solą z życzeniami by im ich nigdy nie zabrakło. Udoskonalenie metod pozyskiwania soli spowodowało, że od XX wieku sól przestała być drogim, deficytowym towarem i stała się powszechną, tanią, ogólnodostępną przyprawą i konserwantem.

W konsekwencji zmorą naszych czasów jest nadmierne spożycie soli, która wpływa także na nastrój i odczucie hedonistycznej przyjemności. Może się to przyczynić do wystąpienia wielu problemów zdrowotnych związanych z działaniem chlorku sodu, będącego jej głównym składnikiem. Należą do nich: nadciśnienie tętnicze, kamica układu moczowego, demencja, choroby tarczycy, otyłość, osteoporoza, rak żołądka, nasilenie objawów astmy i cukrzycy. Z drugiej strony zbyt małe spożycie soli może być równie niebezpieczne. Udowodniono bowiem, że istotnie zwiększa ryzyko nagłej śmierci z powodu niewydolności krążenia czy udaru mózgu.

W naszej prezentacji, po przedstawieniu krótkiego rysu historycznego, w ciekawy sposób pokażemy jaki jest skład soli kuchennej, jaką rolę odgrywa ona w organizmie człowieka, ile soli powinniśmy spożywać, w jakich pokarmach jest jej najwięcej oraz czym grozi nadmiar i niedobór soli w diecie. Zastanowimy się co sprawia, że tak chętnie po nią sięgamy oraz co dzieje się w naszym umyśle po spożyciu soli. W podsumowaniu wskażemy, co należy robić by sól była dla nas „białym złotem”, a nie „białą śmiercią”.

  • Foto