Zarejestruj

Projekty »

Świat roślin zamknięty w probówce

:: Projekt K (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
doświadczenie, laboratorium
Nauki i sztuki
nauki biologiczne
Przedmioty
biologia
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu
Autorzy
dr inż. Ewa Dziadczyk (kierownik),
mgr Anna Skrabucha-Stępniak, dr hab. Ewa Skórzyńska-Polit
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Piątek 2021-09-24 11:00 - 12:00
Wolne miejsca: 10
Edycja zakończona
Piątek 2021-09-24 12:00 - 13:00
Wolne miejsca: 10

Miejsce realizacji: Budynek Biotechnologii (B 213)
Adres: Lublin, ul. Konstantynów 1I (wjazd od strony parkingu przed Szpitalem)

Inne projekty w tym miejscu

Świat roślin zamknięty w probówce – tak można opisać najkrócej metodę kultury in vitro fragmentów roślin (tkanek, organów i komórek roślinnych) prowadzoną w warunkach laboratoryjnych, na pożywkach syntetycznych zastępujących podłoża glebowe.

Metoda ta określana terminem „kultury tkankowe” umożliwia rozwój organów roślinnych, tkanek, a nawet komórek roślinnych, po ich oddzieleniu od rośliny macierzystej i przeniesieniu do warunków laboratoryjnych, na pożywki o odpowiednio dobranym składzie substancji odżywczych. Rozwój tkanek i organów roślinnych odbywa się w różnego rodzaju naczyniach  (probówki, kolbki, szalki Petriego), w warunkach sterylnych, z zachowaniem ściśle określonych parametrów fizycznych i chemicznych.

Idea roślinnych kultur tkankowych  zrodziła się na początku XX wieku (1902 r), a w kolejnych dziesięcioleciach XX wieku nastąpił szybki rozwój różnych technik roślinnych kultur tkankowych. Obecnie jest szeroko wykorzystywana zarówno w badaniach naukowych i gospodarce.

W Pracowni Roślinnych Kultur Tkankowych Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin prowadzone są badania z różnymi gatunkami roślin (truskawka, poziomka, len, goździk, firletka) z zastosowaniem metod kultur tkankowych.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej Pracowni, oraz poznania tajników pracy laboratoryjnej, umożliwiających uzyskiwanie i wykorzystanie do różnych celów różnych rodzajów kultur tkankowych.

  • Foto