Zarejestruj

Projekty »

Szczepienia ochronne - czy media społecznościowe sa wiarygodnym źródłem informacji?

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
edukacja dla bezpieczeństwa, medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Barbara Kołłątaj (kierownik),
dr hab. Witold Kołłątaj
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 12:00 - 14:00
Wolne miejsca: 176

Miejsce realizacji: Collegium Universum (Aula Collegium Universum)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

Szczepienia są uznanym przez naukę sposobem walki z chorobami zakaźnymi.

Dzięki szczepieniom w wielu krajach udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć zasięg chorób, które przez wieki dziesiątkowały ludzkość. Utrzymanie takiego stanu rzeczy wymaga jednak tego, aby odporność populacyjna utrzymywała się na bezpiecznym poziomie (zwykle 90-95% zaszczepionych w danej populacji).

Historia ludzkości, zwłaszcza w krajach, które dawały swoim obywatelom więcej wolności osobistej, wiąże się z pojawieniem się poglądów i postaw nieracjonalnych i godzących w dobro ich obywateli. Do takich przejawów nieodpowiedzialnych zachowań należą także formy aktywności antyszczepionkowców bazujących na półprawdach, przeinaczeniach, domysłach a czasami wręcz na zmyślonych faktach

Z uwagi na znaczenie epidemiologiczne, szczepienia są traktowane w wielu krajach za obowiązkowe a uchylenie się od nich jest karane. Z wieloletnich badań wynika, że tego typu profilaktykę chorób zakaźnych można uznać za bezpieczną, oczywiście przy dochowaniu wszelkich starań związanych z odpowiednią kwalifikacją do szczepień.

W przeszłości opisywano powikłania po niektórych (dawno już wycofanych) szczepionkach. Wspomniane skutki uboczne nadal jednak są przypisywane aktualnie stosowanym szczepieniom. Z uwagi na narastającą aktywność przeciwników szczepień, a także spadającą wyszczepialność w Polsce, poznanie rodzajów zarzutów formułowanych przez przeciwników szczepień wydaje się szczególnie ważne. W niniejszej pracy przedstawiono historię wakcynologii i jej wpływ na zdrowie publiczne, skład szczepionek (w tym wszystkich typów szczepionek przeciw COVID-19 stosowanych w Polsce) i związane ze składem kontrowersje, argumenty formułowane przez przeciwników szczepień i formy działania antyszczepionkowców w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w mediach społecznościowych, oraz zaprezentowano kontrargumenty. Autorzy żywią nadzieję, że niniejsza prezentacja rozwieje wiele wątpliwości sceptyków szczepień przeciw COVID-19 i przyczyni się do większej liczby zaszczepionych przeciw tej pandemicznej chorobie w Polsce.

  • Foto