Zarejestruj

Projekty »

Szczepionki przeciwko HPV. Fakty i mity

:: Projekt UM394 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadgimnazjalna, studenci, rodzice
Forma prezentacji
dyskusja, prezentacja multimedialna, warsztat
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
I Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym
Autorzy
dr hab. Iwona Wertel (kierownik),
dr Małgorzata Sobstyl, lek. Marcelina Kaleta, lek. Anna Sobstyl, mgr Anna Pawłowska, mgr Dorota Suszczyk
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)

Miejsce realizacji: Dom Studencki nr 3 (6)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 7

Inne projekty w tym miejscu

Rak szyjki macicy (RS) plasuje się na drugim miejscu pod względem częstości występowania wśród nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Statystyki są zatrważające – każdego dnia u 10 kobiet diagnozuje się RS, a co najmniej 5 z nich umiera. Wysoka śmiertelność jest wynikiem braku objawów we wczesnych stadiach rozwoju nowotworu. W rezultacie, diagnoza najczęściej stawiana jest w zaawansowanych fazach rozwoju raka szyjki macicy.

Stwierdzono, że kluczowym czynnikiem stymulującym transformację nowotworową w RS są wysokoonkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (ang. human papilloma virus; HPV).

Celem profilaktyki pierwotnej jest eliminacja czynników ryzyka, a co za tym idzie zmniejszenie odsetka kobiet zapadających na raka szyjki macicy. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi stosowanych obecnie są szczepionki skierowane przeciwko onkogennym serotypom HPV.

  • Chcesz wiedzieć jak uchronić siebie bądź bliskie Ci osoby przed rakiem szyjki macicy?
  • Szukasz odpowiedzi na pytanie czy szczepionki przeciwko HPV mogą uchronić przed rakiem szyjki macicy?
  • Chciałabyś/chciałbyś wiedzieć jakie są objawy zakażenia wirusami HPV?
  • Chcesz dowiedzieć się jak walczyć z tą podstępną chorobą?

Chcesz wiedzieć jak wygląda badanie cytologiczne? Świetnie trafiłeś/aś! W seminarium przewidziane są także warsztaty w zakresie prawidłowego pobierania wymazu cytologicznego.

Jeśli chociaż na jedno z pytań odpowiedziałaś/eś twierdząco, to nie może Cię zabraknąć na naszym seminarium!

Pragniemy zwrócić uwagę, że seminarium skierowane jest zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Poznanie czynników zwiększających ryzyko i możliwości profilaktyki, może przyczynić się do uratowania życia własnego bądź bliskich Ci osób!

 

 

  • dr hab. n. med. Iwona Wertel - Kierownik projektu, odpowiedzialna za ideę projektu, sprawy administracyjne, podział obowiązków i pieczę nad całością wykonywanych działań
  • dr n. med. Małgorzata Sobstyl - koordynowanie warsztatów z pobierania wymazów cytologicznych, opracowanie merytoryczne warsztatów
  • Marcelina Kaleta oraz Anna Sobstyl (studentki kierunku lekarskiego) - odpowiedzialne za wykonywanie warsztatów z pobierania cytologii (2 osoby ze względu na liczbę uczestników- stanowczo usprawni to wykonywanie działań i zapewni możliwość samodzielnego wykonania symulacji badania każdemu uczestnikowi)
  • mgr Anna Pawłowska oraz mgr Dorota Suszczyk - odpowiedzialne za prezentację multimedialną, opracowanie graficzne i merytoryczne seminarium, dyskusję oraz sprawy administracyjne.