Zarejestruj

Projekty »

Tylko nadwaga czy już otyłość?

:: Projekt UM343 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
piknik naukowy - stoisko
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne, n. o kulturze fizycznej
Przedmioty
biologia, medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
prof. dr hab. Beata Kulik-Rechberger (kierownik),
dr Anna Rakuś-Kwiatosz, dr Elżbieta Szponar, dr Artur Kościesza, lek. Milena Skrętowicz, lek. Magdalena Dubel, Justyna Marcicka, Aleksandra Mazurkiewicz
Początek
Niedziela 2021-09-19 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, Plac Teatralny 1

Inne projekty w tym miejscu

Dane statystyczne wskazują, że coraz większa liczba dorosłych i dzieci ma nadwagę i otyłość.  Prognozy nie są optymistyczne. Populacja osób z nadmiarem masy ciała zwiększa się, co niesie za sobą poważne zagrożenia zdrowotne. Największe zasoby tkanki tłuszczowej odkładane są pod skórą. U kobiet tłuszcz rozmieszcza się głównie na pośladkach i udach (otyłość typu gruszki), u mężczyzn na brzuchu (otyłość typu jabłka). Część tłuszczu lokalizuje się w jamie brzusznej. Jest to tłuszcz trzewny, mało dostępny do oszacowania tradycyjnymi metodami antropometrycznymi.                                       

Celem projektu jest ocena stanu odżywienia młodzieży i dorosłych. Zainteresowani mogą się dowiedzieć jaką mają wysokość, ciężar ciała, wskaźnik masy ciała (BMI) i wskaźnik talia-biodra, oraz czy te wymiary mieszczą się w granicach normy.  Zważywszy, że ciężar ciała nie jest idealnym wskaźnikiem określającym stan odżywienia (ktoś, kto ma nadwagę, nie musi mieć nadmiaru tłuszczu), dokonamy analizy składu ciała oznaczając zawartość tkanki tłuszczowej za pomocą urządzenia wykorzystującego technikę BIA (Bioelectrical Impedance Analysis). Przeszkoleni lekarze zinterpretują wyniki dokonanych pomiarów (także dostępne wyniki dostarczonych badań, takich jak stężenie glukozy, cholesterolu, trójglicerydów czy morfologię krwi), poradzą zainteresowanym jak należy się odżywiać i wskażą odpowiednią aktywność fizyczną, aby zachować prawidłową sylwetkę i dobre zdrowie.

  • Foto