Zarejestruj

Projekty »

Uzależnienia - droga donikąd

:: Projekt UM432 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII
Forma prezentacji
ćwiczenia, dyskusja, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym
Autorzy
mgr Agata Stachura (kierownik),
Aleksandra Chałupnik, Aleksandra Borkowska, Paulina Sobolewska, Anna Sobstyl, Maciej Dobosz, Zuzanna Chilimoniuk, Halina Piecewicz-Szczęsna
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2019-09-18 10:00 - 11:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Collegium Universum (10)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

W dzisiejszych czasach obserwujemy gwałtowny wzrost liczby osób uzależnionych. Uzależnienia kojarzą nam się przede wszystkim z zażywaniem alkoholu, czy substancji psychoaktywnych, nie są one jednak jedynym problemem społeczeństwa.

Celem projektu jest ukazanie problemu uzależnień, o których nie mówi się tak często. Od dłuższego czasu można zaobserwować niebezpieczny wzrost liczby osób spożywających nadmierne ilości niezdrowej żywności. Niepokojące jest także zjawisko pracoholizmu - coraz większa liczba osób dorosłych koncentruje się na rozwoju kariery, zapominając o podstawowych czynnościach. Nietypowym, ale coraz częstszym problemem - szczególnie wśród mężczyzn - jest uzależnienie od wysiłku fizycznego. Według naukowców intensywny wysiłek wykazuje wiele podobieństw do zachowań prowadzących do uzależnienia substancjami chemicznymi. Niepokojącym zjawiskiem jest także uzależnienie od telefonu czy internetu.

Podczas projektu postaramy się w krótki, ale treściwy sposób, ukazać najpopularniejsze przyczyny uzależnień. Naszym celem jest także skłonienie młodzieży do refleksji i zastanowienia, czy w ich najbliższym otoczeniu nie mają osób zachowujących się w podobny sposób. Poruszymy także kwestię walki z tego typu nałogami oraz przedstawimy grupy wsparcia, do których można się zgłosić o pomoc. Ważnym elementem projektu będzie dyskusja z uczestnikami. Razem z młodzieżą zastanowimy się, ile czasu spędzamy przed komputerem, czy telefonem, spróbujemy określić dzienne granice ich użytkowania. W podobny sposób zastanowimy się nad problemem niezdrowego jedzenia. Po części teoretycznej oprócz dyskusji przewidujemy także przeprowadzenie quizu.