Zarejestruj

Projekty »

Wiór w obiektywie - kształtowanie się wióra podczas skrawania

:: Projekt PL (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
pokaz
Przedmioty
technika
Organizator
Politechnika Lubelska
Wydział Mechaniczny
Autorzy
dr inż. Jakub Matuszak (kierownik),
mgr inż. Elżbieta Doluk, dr inż. Krzysztof Ciecieląg, mgr inż. Michał Leleń
Początek
Poniedziałek 2021-09-20 11:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii (102)
Adres: Lublin, ul. Nadbystrzycka 36c

Inne projekty w tym miejscu

Obróbka skrawaniem polega na usuwaniu materiału obrabianego i przekształcaniu go w wióry. Jest to proces dynamiczny. Prędkości obrotowe narzędzi mogą sięgać 30 tys. obr/min.

Pokaz zostanie zrealizowany na pionowym centrum obróbkowym Avia VMC 800 HS wyposażonym we wrzeciono o maksymalnej prędkości 24 tys. obr/min. Powoduje to, że dwuostrzowe narzędzie kształtuje 800 wiórów w ciągu sekundy. 

Zjawisko będzie rejestrowane za pomocą szybkiej kamery Phantom v1610 pozwalającej w zwolnionym tempie przyjrzeć się procesowi.

Kamera Phantom v1610 jest cyfrowym narzędziem do rejestracji wysokiej rozdzielczości zdjęć przy ultra-wysokich prędkościach rejestracji. Stanowi doskonałe narzędzie do aplikacji badawczych, naukowych i inżynierskich. Jest w stanie rejestrować obraz z prędkością 16 gigapikseli na sekundę. Oznacza to, że przy pełnej rozdzielczości 1 megapiksela (1 280 x 800 pikseli) możliwa jest rejestracja 16 000 klatek w ciągu sekundy. Przy prędkości zredukowanej kamera Phantom v1610 jest w stanie zarejestrować do 1 000 000 klatek w ciągu sekundy.

 

 

  • Foto