Zarejestruj

Projekty »

Witamina D - kolejna modna witamina. Czy są realne korzyści wynikające z suplementacji?

:: Projekt UM444 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadgimnazjalna
Forma prezentacji
ćwiczenia, dyskusja, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym
Autorzy
lek. med. Marcin Lewicki (kierownik),
Klaudia Artykiewicz, Tomasz Tęsny, Krystian Cholewa
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2019-09-16 13:00 - 14:00
Wolne miejsca: 29

Miejsce realizacji: Collegium Universum (10)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na działanie witaminy D oparte na najnowszych badaniach.

Wiele osób uważa, że podstawową funkcją witaminy D jest kontrola i regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej, wpływającej na prawidłowy rozwój i procesy mineralizacji kośćca. Mniej już osób wie, iż jest głównym czynnikiem koordynującym procesy immunologiczne człowieka oraz zapobiegającym przed zachorowaniem na choroby nowotworowe, autoimmunologiczne oraz ogólnoustrojowe.

Zarówno badania eksperymentalne, jak i kliniczne udowodniły, że witamina D jest jednym z ważniejszych czynników środowiskowych, który może obniżyć zachorowalność na choroby autoimmunologiczne wśród ludzi.

W większości komórek człowieka witamina D kontroluje procesy różnicowania, zapobiegając ich niewłaściwemu namnażaniu i nowotworzeniu. Ostatnie medyczne doniesienia wskazują także na kluczową rolę witaminy D w rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał, zwiększenie podatności na rozwój otyłości, nowotworów, a także chorób psychicznych, takich jak depresja czy schizofrenia.

Badania epidemiologiczne donoszą, że w Polsce ze względu na położenie geograficzne ponad 90% populacji ma niedobór witaminy D, co niesie za sobą konieczność jej suplementacji.

Podczas prezentacji przedstawimy najnowszą wiedzę medyczną na temat skutków niedoboru witaminy D oraz najnowsze wskazania, dotyczące jej suplementacji. Ponadto powiemy, gdzie szukać największych ilości witaminy D i jakich produktów unikać.

Starsi uczestnicy projektu dowiedzą się, jak wzmocnić swoje kości oraz wpływać na swój układ odpornościowy, a młodsi uczestnicy poznają wiele zastosowań "witaminy słońca". Projekt zakończymy krótkim podsumowującym quizem.