Zarejestruj

Projekty »

Zalety i wady „wzmacniaczy” pamięci

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
warsztat
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki farmaceutyczne, nauki medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autorzy
dr Jolanta Orzelska-Górka (kierownik),
prof. Ewa Kędzierska, prof. Ewa Gibuła-Tarłowska, prof. Marta Kruk-Słomka, mgr Paweł Grochecki, Justyna Dąbrowska, Joanna Mikulska, Anna Wiszniewska, Paulina Kidyba
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2021-09-21 11:00 - 12:00
Wolne miejsca: 30

Miejsce realizacji: Collegium Pharmaceuticum (Aula Collegium Pharmaceuticum)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 4a

Inne projekty w tym miejscu

Uczenie się i pamięć polegają na tworzeniu reprezentacji otoczenia – śladów pamięciowych, ich składowaniu, przypominaniu i przetwarzaniu. Są to jedne z najważniejszych, ale także bardzo złożonych funkcji mózgu. Aby zapamiętać pewien fakt historyczny, definicję, datę wydarzenia potrzebna jest m.in. intensywna uwaga i koncentracja. Istnieje wiele sposobów wspomagających uczenie się i pamięć, jednak nie wszystkie są godne polecenia.

Jednym z elementów wpływających na prawidłowe zapamiętywanie jest zdrowy sen. W czasie snu następuje utrwalanie otrzymanych w ciągu dnia informacji, dzięki czemu mogą być one użyte w przyszłości. Dlatego, dzień przed ważnym egzaminem należy odpocząć i pójść wcześnie spać.

Obecnie dostępnych jest również wiele substancji chemicznych działających psychopobudzająco. Zaliczyć do nich możemy m.in. napoje energetyzujące, które zawierają znaczące ilości kofeiny. Kofeina spożyta w nadmiernej dawce może prowadzić do poważnych objawów zatrucia. W skład napojów energetyzujących wchodzi również tauryna, co do której nie ma wystarczającej gwarancji bezpieczeństwa jej spożycia. Zdrowe osoby dorosłe mogą pić napoje energetyzujące w sytuacjach awaryjnych, wymagających wysokiej sprawności fizycznej i psychicznej (np. długa podróż, trudny egzamin), gdy nie mają możliwości odpoczynku i regeneracji sił w naturalny sposób. Niestety, produkty te znajdują się w legalnym obrocie, i są dostępne dla wszystkich, bez żadnych ograniczeń.

W czasie prezentacji, w sposób jasny i przejrzysty odpowiemy na pytanie, czym jest pamięć. Zaproponujemy także sposoby na zdrową i efektywną naukę, podkreślając jednocześnie zagrożenia płynące z używania „wzmacniaczy” pamięci. Ponadto, prezentowany projekt będzie wzbogacony o ćwiczenia technik pamięciowych – praca w małych grupach, rebusy, krzyżówki itp.