Zarejestruj

Projekty »

Znaczenie żółci w organizmie

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
doświadczenie
Nauki i sztuki
nauki biologiczne
Przedmioty
biologia, przyroda
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Ewelina Gumbarewicz (kierownik),
dr Magdalenia Dmoszyńska-Graniczka, mgr Estera Okoń, dr Agata Jarząb, mgr Anna Jaruga
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2021-09-21 11:00 - 12:00
Wolne miejsca: 10
Edycja zakończona
Wtorek 2021-09-21 12:00 - 13:00
Wolne miejsca: 10

Miejsce realizacji: Collegium Universum (035)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

Trawienie tłuszczów w układzie pokarmowym nie mogłoby się odbyć bez obecności żółci. Z czego składa się żółć i jakie jeszcze pełni funkcje? Gdzie powstaje i w jaki sposób dostaje się do jelita? Po co nam pęcherzyk żółciowy i jakimi drogami żółć jest wydzielana do jelita? I jakie są funkcje wątroby, poza wydzielaniem żółci?

Żółć produkowana jest w wątrobie przez komórki tego narządu – hepatocyty, a następnie wydzielana przez drogi żółciowe do pierwszego odcinka jelita cienkiego, czyli dwunastnicy. Natomiast pęcherzyk żółciowy magazynuje żółć w okresach między posiłkowych. 

W swoim składzie zawiera przede wszystkim wodę i składniki stałe jako: kwasy żółciowe, fosfolipidy, mucynę i barwniki żółciowe, które są produktami rozkładu porfiryn hemu, pozostałości błony komórkowej, cholesterol, kwasy tłuszczowe estryfikowane i nieestryfikowane i sole nieorganiczne.

Żółć wspomaga trawienie poprzez udział w rozkładzie tłuszczów oraz poprzez zapewnienie optymalnego pH dla enzymów trzustkowych. Co więcej jest ważną wydzieliną, z którą wydalane są nie tylko cholesterol i kwasy żółciowe, lecz także liczne leki, toksyny, barwniki żółciowe oraz różnorodne substancje nieorganiczne takie jak: miedź, cynk i rtęć. Obecność żółci w świetle jelit istotnie wspomaga wchłanianie tłuszczów oraz rozpuszczalnych w tłuszczach witamin (A, D, E i K).

Nieprawidłowe proporcje kwasów żółciowych, fosfolipidów i cholesterolu w żółci mogą prowadzić do wytracania się cholesterolu w postaci kamieni żółciowych, które gromadzą się w pęcherzyku żółciowym.

Podczas ćwiczenia zostaną zaprezentowane doświadczenia, mające na celu wykrycie w żółci barwników żółciowych - bilirubiny, biliwerdyny i bilifuscyny.

 

  • Foto